Asayiş Manşet

Zonguldak’ta Maden Ocağında Göçük: Bir İşçi Hayatını Kaybetti!

Dün akşam saat 21.00 civarında, Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesi Ayiçi Mahallesi’nde Akkurt Madencilik Şirketi tarafından işletilen özel bir maden ocağında göçük meydana geldi. Göçük altında kalan madenciler Erdem Yıldız..

Zonguldak’ta Maden Ocağında Göçük: Bir İşçi Hayatını Kaybetti!

Dün akşam saat 21.00 civarında, Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesi Ayiçi Mahallesi’nde Akkurt Madencilik Şirketi tarafından işletilen özel bir maden ocağında göçük meydana geldi. Göçük altında kalan madenciler Erdem Yıldız ve Murat Çetinkaya’yı kurtarmak için mesai arkadaşları hemen kurtarma çalışması başlattı. Ardından, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait tahlisiye ekipleri ile AFAD, jandarma ve sağlık ekipleri olay yerine sevk edildi.

Kurtarma ekipleri, göçük altında kalan iki işçiyi kurtarma çalışmalarına başladı. Yaklaşık bir buçuk saat süren çalışmalar sonucunda Erdem Yıldız sağ olarak kurtarıldı ve hastaneye kaldırıldı. Vali Osman Hacıbektaşoğlu, TTK Genel Müdürü Muharrem Kiraz, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Cezmi Yalınkılıç, AFAD İl Müdürü Ahmet Güngör ile birlikte maden ocağına gelerek göçük hakkında bilgi aldı.

Vali Hacıbektaşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Değerli arkadaşlar geçmiş olsun. Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesi Ayiçi Mahallesi mevkisinde 35 işçinin bulunduğu bir vardiyadaki ayakta iki işçinin çalıştığı saat 21.00 sıralarında bir göçük meydana geldi. Saat 21.30 gibi yetkililere bildirildi. Olay yerine AFAD, sağlık ekipleri Türkiye Taşkömürü Kurumu tahlisiye ekipleri sevk edildi. İki madenci arkadaşımızdan biri sağ olarak bilinci açık şu an çıkarıldı. Diğer işçimizin de sağ olduğunu ses alındığını biliyoruz. Şu anda vardiyadaki diğer arkadaşları iki işçimiz göçüğe maruz kaldı. Çalışma yapılıyor. Dışarıdan da takviye yapıldı. Bütün tahlisiye ekiplerimiz burada.” dedi.

Ekiplerin 5 saatlik çalışmasının ardından Murat Çetinkaya’nın cansız bedenine ulaşıldı. Çetinkaya’nın yakınları maden ocağının önünde sinir krizleri geçirdi. Olay yerine çok sayıda vatandaş sevk edildi. Olay sonucu bir işçi hayatını kaybetti. Olayda yaşamını yitiren işçi için ve aileleri için baş sağlığı dileyen yetkililer, olayın ardından soruşturma başlatıldığını ve gerekli incelemelerin yapılacağını belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL