Manşet Zonguldak

Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu: “Asrın Felaketinin Yıl Dönümünde Zonguldak Ayakta!”

Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ili etkileyen asrın felaketinin yıl dönümünde basın toplantısı düzenledi. Vali Hacıbektaşoğlu, GAMER koordinasyon merkezinde yaptığı açıklamada,..

Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu: “Asrın Felaketinin Yıl Dönümünde Zonguldak Ayakta!”

Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ili etkileyen asrın felaketinin yıl dönümünde basın toplantısı düzenledi. Vali Hacıbektaşoğlu, GAMER koordinasyon merkezinde yaptığı açıklamada, deprem sonrası Zonguldak’tan bölgeye gönderilen yardım ve destekleri paylaştı.

Vali Hacıbektaşoğlu, deprem felaketi sonrası Zonguldak’tan deprem bölgesine 6 bin 293 arama kurtarma ve iyileştirme personelinin görevlendirildiğini belirtti. Ayrıca bölgeye Zonguldak’tan 295 iş makinesi ve araç, 154 tır gıda ve hijyen malzemesi gönderildiğini ifade etti.

6 Şubat’ta Pazarcık ve Elbistan’da meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin 120 bin kilometrekarelik alanda 11 il, 124 ilçe ve 6 bin 929 köyü etkilediğini belirten Vali Hacıbektaşoğlu, 53 bin 537 kişinin hayatını kaybettiğini ve 107 bin 213 kişinin yaralandığını açıkladı. Vali, Zonguldak ilinden bölgeye gönderilen 6 bin 293 personelin yanı sıra Türkiye Taşkömürü Kurumunca gönderilen 3 bin 900 personelin arama kurtarma faaliyetlerinde 335 vatandaşı sağ olarak kurtardığını vurguladı.

Deprem sonrası Zonguldak’a gelen afetzedelere 1 milyon liranın üzerinde nakdi yardım yapıldığını, 7 bin 956 depremzedeyi KYK yurtlarında misafir edildiğini ve 511 depremzedeye Zonguldak’taki hastanelerde tedavi sağlandığını söyleyen Vali Hacıbektaşoğlu, Zonguldak İl Afet Müdahale Planı’nın hazırlandığını ve afet öncesi, esnasında ve sonrasındaki çalışmaların tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün katılımıyla valiliğin koordinasyonunda yapıldığını belirtti.

Vali Hacıbektaşoğlu, ilin aktif deprem kuşağında bulunmadığını ancak heyelan, sel ve su taşkınları riskinin bulunduğunu ifade ederek, yapı stokunun 2018 yılı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine uygun olmasının önemini vurguladı. Ayrıca bundan sonra yapılacak binaların da yönetmeliğe uygun yapılmasının sağlanması gerektiğini belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL