Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zonguldak-Ankara- İran Hattında, Casusluk Savaşına MİT’ten Darbe

MİT’ten film gibi ajan

MİT’ten film gibi ajan operasyonu. Zonguldak’ta yaşayan İranlı muhalifi kaçıracak ekip yakalandı

Türkiye-İran arasında filmlere konu olacak bir casusluk öyküsü yaşandı.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), İranlı bir muhalifi kaçırmak isteyen, İran İstihbaratı ile bağlantılı 17 kişiyi gözaltına aldı.

Kaçırma girişimini organize eden ekibin içinde Anadolu Adliyesi‘nde görevli bir savcı, savunma şirketi sahibi bir iş insanı, emekli Albay ve astsubaylar olduğu tespit edildi. Hedef kişinin ismi İranlı Şah Nem’di.

İran devletine muhalif ve uzun süredir Türkiye‘de, Zonguldak‘ta yaşıyordu.

İran İstihbaratının uzun zamandır hedefindeydi. Ali Ghahramanhajıabad, İran İstihbaratıtarafından, bu kaçırma organizasyonunu planlaması için görevlendirildi. İranlı İstihbaratçı Türkiye‘de bu işi gerçekleştirecek elemanları belirleyecekti.

CASUSLUK PLANI

Türkiye‘ye geldi, organizasyonu yaptı, ülkesine döndü. Tuzla‘da savunma şirketi By Sağlamfirmasında çalışan İranlı Morteza Soltan Sanjali bu operasyonun en önemli halkalarından biriydi.

Çünkü, operasyonda adam temini, seçimi, planlayıcısı olarak savunma şirketinin sahibi İhsan Sağlam belirlenmişti. İhsan Sağlam‘ın hem TSK‘da hem de MSB içinde güçlü bağlantıları vardı.

KİMLERLE ANLAŞTILAR

İhsan Sağlam kaçırma operasyonu için TSK‘dan emekli subay ve astsubay rütbesinde elemanlar ile anlaştı. Hatta ekibin içinde Çinli eski bir subay bile vardı.

Ancak bu grubun çok önemli bir halkası daha vardı. O da Kartal Anadolu Adliyesi‘nde görevli savcı Davut Yılmaz‘dı iddia bu şekilde…

Savcı da adliyedeki bağlantıları sayesinde olası ters bir durumda devreye girecekti. Ancak baştan sonra kaçırma faaliyetindeki ekibin içindeydi.

30 Ocak günü Morteza Soltan Sanjali tek başına Zonguldak‘a gitmek üzere yola çıktı. Kaçırılacak olan İranlı Şah Nem’di ile ilgili son fizibilite çalışmaları yapacaktı.

ANBEAN TAKİP

Zonguldak yolunda olduğu sırada İran İstihbaratı Morteza Soltan Sanjali ile irtibata geçti. Kendisinin ve ekibin hedefte olduğu takip olduğu söylendi.

Operasyon iptal edilmeliydi. Gelen bu bilgi üzerine Morteza Soltan Sanjali derhal İstanbul’a geri dönmek üzere yola çıktı. Ancak Milli İstihbarat Teşkilatı anbean takipteydi.

Morteza Soltan Sanjali gözaltına alındı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü‘nde sorgulandı.
Sıra ekibin diğer elemanlarındaydı. Eş zamanlı operasyonla 17 kişi gözaltına alındı. Bunların arasında By Sağlam Savunma Şirketinin sahibi İhsan Sağlam emekli albay Kamil Taşçı ve emekli astsubaylar da vardı.

SAVCI HSK’YA BİLDİRİLDİ

İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görevli savcı Davut Yılmaz ile ilgili olarak ise HSK‘ya bildirildi.
Davut Yılmaz‘ın korona tedavisi gördüğünden dolayı hakkında şu anda bir işlem yapılmadı. Evi gözetim altına alındı.

Siyasal casusluk suçlaması ile gözaltına alınan ve sorgulanan 17 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul Çağlayan Adliyesi‘ne gönderildi.

NELER SATIYOR

İhsan Sağlam‘ın sahibi olduğu By Sağlam Savunma sanayi şirketinin Ürdün, Macaristan, Pakistan, Kongo ve Kuveyt‘te de şubeleri bulunuyor.

Şirket, AN-12, ILYUSHIN 76 ve AN-124-100 marka Rus uçakları satıyor. Şirketin internet sitesinde ise, Metal Kapı Dedektörleri, Kargo ve Konteyner Tarama Sistemleri, İnsansız Hava Aracı (Drone), Bagaj ve Paket Tarama Cihazları, Araç Tarama Sistemleri, Patlayıcı ve İz Dedektörleri, Kargo Uçağı, Omega Arms, Askeri Üniformalar satıldığı bilgisine yer veriliyor.

SAVCI DAVUT YILMAZ KİM?

2012 Nisan‘da Kızıltepe Cumhuriyet Savcısı oldu. 2015 Nisan ayında üçüncü derece terfi süresini bitirdi ve Çeşme Cumhuriyet Savcısı olarak görevlendirildi. 2019 Nisan döneminde birinci sınıf savcı olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı oldu.

Olayda adı geçen Cumhuriyet Savcısı Davut Yılmaz, 2015 yılında Çeşme Cumhuriyet Savcılığıgörevindeyken EĞİTİM-SEN grevine katılan öğretmenlere soruşturma açtı.

Çeşme‘nin Namık Kemal İlkokulu‘na çocuğunu bıraktığı sırada öğretmenlerin okulda olmadığını öğrenen Savcı Davut Yılmaz, polisleri çağırıp tutanak tutturdu. Savcı Yılmaz, greve katılan 10 öğretmen hakkında soruşturma açtı.