Manşet Zonguldak

ZBEÜ Öğretim Üyelerinin geliştirdikleri yenilikçi kanser ilacı patent aldı

ZBEÜ Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Gülay Dilek, Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İshak Özel Tekin ve Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Dişli’nin birlikte geliştirdikleri kanser ilacı patent aldı. ZBEÜ …

ZBEÜ Öğretim Üyelerinin geliştirdikleri yenilikçi kanser ilacı patent aldı

ZBEÜ Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Gülay Dilek, Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İshak Özel Tekin ve Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Dişli’nin birlikte geliştirdikleri kanser ilacı patent aldı.

ZBEÜ Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Gülay Dilek, Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İshak Özel Tekin ile Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Dişli’nin birlikte geliştirdikleri “Selenotetrazol Halkası İçeren Pürin Analogları” TÜBİTAK 3001 projesi kapsamında kanser tedavisinde kullanılması amaçlanan ilaç, ZBEÜ Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörlüğünün başvurusu neticesinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değerlendirilerek Patent Tescil Belgesi almaya hak kazandı.

Dr. Öğr. Üyesi Dilek, Doç. Dr. Tekin ve Prof. Dr. Dişli’nin çalışmaları neticesinde üretilen ilacın içerisindeki bileşikler; melanoma, over, lenfoma ve indüklenmiş periferik kan lenfositleri gibi hücre hatlarında test edildi ve bileşiklerin günümüz kanser tedavisinde kullanılan 6-merkaptopürin bileşiğinden daha etkili olduğu gözlemlendi. Kemoterapi uygulamalarında genellikle bulunan kükürt, azot ya da oksijen atomlarının yanı sıra selenyumun da kullanımını araştıran çalışma neticesinde üretilen ilaç, kemoterapi sırasında bağışıklık sistemi ve diğer normal dokularda yaşanabilecek hücresel hasarın restorasyonu için de kullanılabilecek.

ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin her alanda yetkin olduğunu dile getirerek, Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Gülay Dilek, Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İshak Özel Tekin ile Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Dişli’yi tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL