Dünya

Yunan Çiftçileri, Başbakanın Yardım Tavsiyesini Reddediyor – Hükümete 3 Şubat’a Kadar Süre Tanıdı

Yunanistan’da, tarım sektöründeki sorunlara dikkat çekmek isteyen çiftçilerin eylemi devam ediyor. Başbakan Kiryakos Miçotakis’in açıkladığı önlemlerin çiftçilere yetersiz geldiğini düşünen çiftçiler, hükümete 3 Şubat tarihine kadar süre tanıdı. Bu süre..

Yunan Çiftçileri, Başbakanın Yardım Tavsiyesini Reddediyor – Hükümete 3 Şubat’a Kadar Süre Tanıdı

Yunanistan’da, tarım sektöründeki sorunlara dikkat çekmek isteyen çiftçilerin eylemi devam ediyor. Başbakan Kiryakos Miçotakis’in açıkladığı önlemlerin çiftçilere yetersiz geldiğini düşünen çiftçiler, hükümete 3 Şubat tarihine kadar süre tanıdı. Bu süre içinde taleplerinin karşılanmaması durumunda Larissa, Serres ve Promahona’da ana yolları traktörlerle kapatacaklarını açıkladılar. Ayrıca, 3 Şubat tarihinde Selanik’te büyük bir gösteri düzenleme planları yapıyorlar.

Başbakan Miçotakis ise çiftçilere ikinci bir ek yardım yapılacağını, yardım miktarının artırılacağını ve çiftçilerin problemlerinin giderilmesi için diyalog kapılarının açık tutulacağını bildirdi. Ayrıca, çiftçilerin Eylül 2023’teki sel felaketinde zarar gören ürünler için yeterli miktarda tazminat, hava koşullarına karşı ürünlerini koruma projelerinin inşası ve üretim maliyetlerinin azaltılması gibi talepleri bulunuyor. Protesto eylemi sırasında polisle yaşanan arbede ise dikkat çekti.

Bu gelişmelerin ışığında çiftçilerin, hükümetin tarım politikasını protesto etmek amacıyla 24 Ocak’ta yaya olarak Atina-Selanik kara yolunu kapatmaya çalıştıkları ve polisle karşı karşıya geldikleri ortaya çıktı. Eylül 2023’te yaşanan sel felaketinde etkilenen çiftçilere destek olmak amacıyla yapılan yardımların yetersiz olduğunu düşünen çiftçiler, gelen yardımların artırılmasını istiyorlar. Ayrıca çiftçiler, tarım sektöründeki sorunların giderilmesi için hükümetin daha fazla yardım etmesi gerektiğini düşünüyorlar. Bu talepleri karşılanmayan çiftçilerin eylemlerinin devam edeceği bildirildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL