Manşet Siyaset

YSK’dan Mahalli İdareler Genel Seçimleri Aday Listesi Kararı: İşte Detaylar

2024 yılında gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri için aday listelerinin verilmesi konusunda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen yöntem, Resmi Gazete’de yayımlandı. YSK’nın kararına göre siyasi parti ilçe başkanlıkları,..

YSK’dan Mahalli İdareler Genel Seçimleri Aday Listesi Kararı: İşte Detaylar

2024 yılında gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri için aday listelerinin verilmesi konusunda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen yöntem, Resmi Gazete’de yayımlandı. YSK’nın kararına göre siyasi parti ilçe başkanlıkları, belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyeliği ile il genel meclisi üyeliklerine ilişkin aday listelerini ilçe seçim kurullarına teslim edecek. Büyükşehirlerde ise siyasi parti il başkanlıkları, büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına verecek.

Aday listeleri en geç 20 Şubat Salı günü saat 17.00 ‘ye kadar il ve ilçe seçim kurullarına teslim edilecek. Bağımsız adaylar ise 7 bin 228 TL’yi mal sandığına yatırdıktan sonra makbuzu da dilekçeye ekleyerek il ve ilçe seçim kurullarına 20 Şubat Salı günü saat 17.00’ye kadar başvurabilecek.

YSK tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri için aday adaylarının belirlenmesi için belirlenen tarihler ve yöntemleri doğrultusunda adayların kendilerini göstermeleri gerekmektedir. Bu süreçte siyasi parti adayları ve bağımsız adaylar belirlenen tarih ve saatlere dikkat ederek aday listelerini ilgili seçim kurullarına teslim etmelidir. Ayrıca bağımsız adaylar yatırılması gereken miktarı ödedikten sonra başvurularını yapabileceklerdir. Bu süreçte belirtilen kurallara uyulmaması halinde aday başvuruları kabul edilmeyecektir. Bu seçim sürecinin adil ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi için tüm aday adaylarının belirlenen kurallara uymaları oldukça önemlidir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL