Teknoloji

Yapay Zeka Modeli, İnsan El Yazısını Taklit Ediyor: Sahte Belgeler Artabilir!

Yapay zeka dokunuşu: El yazısı yetenekli model Yapay zeka araçları, insanları taklit ederek mektuplar hazırlayabilir, şakalar yapabilir ve hatta hukuki tavsiyelerde bulunabilir; ancak yalnızca bilgisayar metni biçiminde. Artık bilim insanları,..

Yapay Zeka Modeli, İnsan El Yazısını Taklit Ediyor: Sahte Belgeler Artabilir!

Yapay zeka dokunuşu: El yazısı yetenekli model

Yapay zeka araçları, insanları taklit ederek mektuplar hazırlayabilir, şakalar yapabilir ve hatta hukuki tavsiyelerde bulunabilir; ancak yalnızca bilgisayar metni biçiminde. Artık bilim insanları, insan el yazısını taklit edebilen bir yapay zeka geliştirdi. Sonuçlar, insan eliyle hazırlanan gerçek belgelerle neredeyse ayırt edilemez hale geldi. Bu durum, gelecekte sahte belgelerin artmasına neden olabilir. Görselde, yapay zeka modelinin ve insanların yazdığı bir el yazısı fotoğrafı var. Sol sütunun yapay zeka tarafından, sağ sütunun ise bir insan tarafından yazıldığını tahmin edebilir misiniz? Sağdaki sütun, ekibin yapay zekasının eğitildiği altı farklı insan yazarın el yazısı örneğinden oluşuyor. Sol sütun ise HWT adı verilen yeni yapay zeka tarafından her kişinin el yazısının yeniden yazılmış halini temsil ediyor. HWT, Abu Dabi’deki Mohamed bin Zayed Yapay Zeka Üniversitesi’ndeki (MBZUAI) bilim insanları tarafından geliştirilmiş ve mevcut diğer yapay zekalardan daha gerçekçi sonuçlar üretmektedir.

HWT, aynı zamanda dolandırıcılık ve sahte belgelerle ilgili endişelere neden olmaktadır. MBZUAI’de bilgisayarla görme alanında yardımcı doçent ve mucitlerden biri olan çalışma yazarı Hisham Cholakkal, potansiyel dolandırıcılık endişelerini kabul etti. Çalışma, İngilizce el yazısı oluşturmaya odaklanmışken, araştırmacılar artık teknolojilerini Arapça gibi diğer dillere de uygulamakla ilgileniyorlar. Uzmanlara göre, HWT tarafından oluşturulan ‘el yazısı’ mevcut diğer yapay zekalardan çok daha gerçekçi görünüyor ve kullanılması tercih edilebilir. Yapay zeka tarafından oluşturulan el yazısı metinleri, kalem tutmada zorluk çeken engelli veya yaralı kişiler için faydalı olabileceği düşünülüyor.

Bu çalışma, ön-baskı makalesi olarak arXiv deposunda yayınlandı. Bu, çalışmanın henüz hakem incelemesinden geçmediği anlamına geliyor. Araştırmacılar, GAN’lar yerine bilgisayarlı görme görevleri için tasarlanmış bir tür sinir ağı olan ‘görüntü transformatörlerini’ kullandılar. Görüş transformatörleri, bir görüntünün fiziksel olarak uzak olan parçalarının eşit şekilde bağlantılı olduğunu anlayabilen bir teknolojidir. GAN’lar tarafından oluşturulan el yazısı, bir yazarın genel stilini yakalayabilse de, uzmanlara göre HWT, önceki tekniklerden çok daha gerçekçi bir sonuç elde etmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL