Teknoloji

Van’da Geliştirilen İriskop Cihazıyla Hastalıkların Erken Teşhisi

İranlı makine mühendisi Dr. Mehrdad Fojlaley, doktor Roya Hemmatpour ve Behzad Jaybashi, İridoloji Bilimi’ni kullanarak insan vücudundaki hastalıkları belirlemek amacıyla gözdeki iris tabakasından bilgi alabilen bir cihaz geliştirmek için bir..

Van’da Geliştirilen İriskop Cihazıyla Hastalıkların Erken Teşhisi

İranlı makine mühendisi Dr. Mehrdad Fojlaley, doktor Roya Hemmatpour ve Behzad Jaybashi, İridoloji Bilimi’ni kullanarak insan vücudundaki hastalıkları belirlemek amacıyla gözdeki iris tabakasından bilgi alabilen bir cihaz geliştirmek için bir araya geldi. Bu cihaz, gözün iris tabakasını inceleyerek çektiği resimleri hafızasındaki verilerle karşılaştırarak, insan vücudundaki potansiyel hastalıkları tespit edebiliyor. 2022 yılında düzenlenen TEKNOFEST’te gümüş madalya kazanan Fojleley ve doktorlar, daha sonra Romanya ve Dubai’de düzenlenen yarışmalarda altın madalya sahibi oldular. Şimdi ise İpekyolu ilçesindeki atölyede gerçekleştirdikleri 5 yıllık yoğun çalışmanın ürünü olan yapay zeka destekli cihazı, Van’da üretmeye başladılar. Cihazın, iç pazarda sunulmasının ardından birçok ülkeye ihraç edilmesi planlanıyor.

Fojlaley’in verdiği bilgiye göre, cihazın makine ve elektronik kısımlarını kendisinin tasarladığını ve Dr. Hemmatpour ile Dr.Jaybashi’nin de tıp ile ilgili kısmında yardımcı oldukları belirtiliyor. 2022’de TEKNOFEST’te derece alan ve gümüş madalya kazanan proje, bir yıl içinde bilimsel ve Ar-Ge çalışmaları başarıyla tamamladı ve gerekli belgeleri aldıktan sonra patent başvurusu yapılarak Van’da üretime başlandı. İrodoloji Bilimi, gözün iris tabakasını inceleyerek vücut hakkında bilgi veren bir bilim dalıdır. Bu bilimi kullanarak geliştirilen cihaz, hastanın gözünden resim çekerek hafızasında bulunan resimlerle kıyaslayıp hastalıkları tespit edebiliyor. Cihaz ilk kez Türkiye’de yapılıyor.

Doktor Hemmatpour, 5 yıllık çalışma sonucu geliştirdikleri cihazın İridoloji’nin doktorların hastalık teşhisine yardımcı olan bir bilim olduğunu belirtti. Bu cihazın farklı hastalıkları ve vücuttaki eksiklikleri erken teşhis edebildiğini söyleyen Hemmatpour, tespit edilen rahatsızlıkları rapor etme yeteneğine sahip olduğunu belirtti. Doktor Jaybashi de bu projenin ilk kez 2022’de Samsun’da düzenlenen TEKNOFEST’te tanıtıldığını ve ödül aldıklarını kaydetti. Ardından Romanya ve Dubai’de de altın madalya kazandıklarını ifade eden Jaybashi, cihazın ar-ge işleri bittikten sonra Türkiye’de seri üretime geçtiklerini ve şu an Van’da cihazı ürettiklerini söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL