Manşet Zonguldak

Vali Osman Hacıbektaşoğlu: ”6 Şubat Depremlerinin Yıldönümünde Neler Yaşandı?”

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi yıl dönümü dolayısıyla Pazarcık (Kahramanmaraş) ve Elbistan (Kahramanmaraş) merkezli olarak gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler ölüme ve yıkıma sebep oldu. 120 bin..

Vali Osman Hacıbektaşoğlu: ”6 Şubat Depremlerinin Yıldönümünde Neler Yaşandı?”

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi yıl dönümü dolayısıyla Pazarcık (Kahramanmaraş) ve Elbistan (Kahramanmaraş) merkezli olarak gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler ölüme ve yıkıma sebep oldu. 120 bin kilometrekarelik alanı kapsayan bu felaket 53 bin 537 can kaybına ve 107 bin 213 kişinin yaralanmasına neden oldu. Afet sonrası devlet kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Hastanelere ulaştırılan yardımlarla toplamda 511 yaralı tedavi edilirken, 7496 depremzede vatandaş misafir edildi. Deprem bölgesine 6.293 kişi gönderilirken Türkiye Taş Kömürü Kurumu’ndan 3907 personel enkaz altında kalan 335 kişiyi sağ kurtardı. Ayrıca çeşitli kuruluşların gönderdiği 295 araç ve 153 kamyon yardımıyla bölgeye su, gıda ve barınma malzemeleri gönderildi.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu, depremin hemen sonrasında bölgeye gönderilen yardımlar ve koordinasyonun yanı sıra Zonguldak’tan gönderilen 4701 arama kurtarma personeli ve 1592 iyileştirme çalışmaları personelinden de bahsetti. Depremzede vatandaşlara yapılan yardımın yanı sıra 127 aile ‘Evim Yuvam Olsun’ kampanyasından da yararlandı. Ayrıca 549 öğrenci farklı okullara yerleştirilirken 502 ayakta ve 9 yatarak tedavi edilen toplam 511 depremzede hastası bulunuyor.

Zonguldak’ta yaşanan bu deprem felaketi üzerine 24.02.2022 tarih ve 31760 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Zonguldak İl Afet Müdahale Planı hazırlandı. Ayrıca bina deprem yönetmeliğine uygun olan binaların yapılmasına özen gösterileceği belirtildi. Bu plan dahilinde ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından ilimizdeki afet riski bulunan bölgeler için gerekli çalışmalar başlatıldı ve depreme karşı bir farkındalık yaratıldı.

Toplantının ardından, sabah 07.00’de Zonguldak Merkez Ulu Camisinde Kuran-ı Kerim tilaveti ve mevlüt okunarak depremde kaybettiğimiz vatandaşlar için dualar edildi. Vali Hacıbektaşoğlu, 6 Şubat depremlerinde seferber olan tüm kurum, kuruluşlar ve vatandaşlara teşekkür ederek depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet diledi. Her türlü afetten korunma dileklerinde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL