Teknoloji

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Sırları: Yörüngede Faaliyet ve İnşa Süreci

Yıllardır birçok deneyin yapıldığı ve astronotların uzaydaki evi konumunda olan Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), yüksekliği yaklaşık 402 kilometre olan bir yörüngede bulunmaktadır. İstasyonun inşası 1980’li yıllarda başlamış ve farklı ülkelerin..

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Sırları: Yörüngede Faaliyet ve İnşa Süreci

Yıllardır birçok deneyin yapıldığı ve astronotların uzaydaki evi konumunda olan Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), yüksekliği yaklaşık 402 kilometre olan bir yörüngede bulunmaktadır. İstasyonun inşası 1980’li yıllarda başlamış ve farklı ülkelerin katkıları ile tamamlanmıştır. UUİ değişik bilimsel deneylerin yanı sıra, mikro yer çekimi ortamının insan vücuduna etkilerini anlamaya yardımcı olmakta, bitkiler üzerinde de araştırmalar yapılmaktadır.

İstasyonun inşası dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından onaylanmış ve 1984 yılında başlatılmıştır. ABD, Kanada, Japonya ve Avrupa ülkeleri, UUİ’nin farklı elementlerinin inşasına katkıda bulunmuş ve karmaşık uzay giysili insanlarca uzayda bir araya getirilmiştir. UUİ’nin ana inşası 1998-2011 yılları arasında tamamlanmıştır.

Uluslararası Uzay İstasyonu, ABD, Rusya, Kanada, Avrupa ve Japonya’nın birlikte çalıştığı bir programdır. UUİ, 6 uyku bölmesi, 2 banyosu, bir spor salonu ve 360 derece görünüm sağlayan yuvarlak penceresiyle büyük bir alandan oluşmakta. Toplamda 50’den fazla bilgisayarla kontrol edilen istasyon, Astronotların ve kozmonotların düzenli uzay yürüyüşleriyle inşa ve bakım çalışmaları yapılmakta.

UUİ, her 90 dakikada bir Dünya yörüngesi etrafında dönmekte ve 24 saat içinde 16 kez gün batımı ve doğumunu görmektedir. İstasyonda şu anda bulunan 7 kişilik mürettebat, 27 Eylül 2023 tarihinde göreve başlamıştır. UUİ’nin inşası, geliştirilmesi ve bakımı için astronotlar ve kozmonotlar düzenli uzay yürüyüşleri yapmakta ve uzay araçlarını istasyona kenetlemektedir.

Sonuç olarak, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun inşası 1980’li yıllarda başlamış ve 1999 yılında tamamlanmıştır. İstasyon, uzaydaki bilimsel araştırmaların yanı sıra insan vücudunun uzaydaki etkilerini anlamak, bitkiler üzerinde deneyler yapmak ve atmosferin yapısal özelliklerini anlamak gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca, UUİ’nin yaşam sürdürme ve uzay araştırmalarına katkıları devam etmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL