Teknoloji

Türkiye’nin İlk Uzay Yolcusuna Hazırlanın: Alper Gezeravcı’nın İlham Veren Yaşam Hikayesi

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olacak olan Alper Gezeravcı’nın 17 Ocak tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yolculuğunu taşıyacak olan Dragon kapsülünün fırlatılmasına saatler kaldı. Bu misyon kapsamında uzayda 14 gün geçirecek..

Türkiye’nin İlk Uzay Yolcusuna Hazırlanın: Alper Gezeravcı’nın İlham Veren Yaşam Hikayesi

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olacak olan Alper Gezeravcı’nın 17 Ocak tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yolculuğunu taşıyacak olan Dragon kapsülünün fırlatılmasına saatler kaldı. Bu misyon kapsamında uzayda 14 gün geçirecek olan Gezeravcı, Axiom Space-3 görevi kapsamında diğer üç astronotla birlikte ISS’e ulaşacak. Mürettebatın toplamda dört kişiden oluştuğu Ax-3 görevinde Türkiye’den Alper Gezeravcı’nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, İspanya ve İtalya’dan astronotlar da bulunuyor.

Alper Gezeravcı, 2 Aralık 1979 tarihinde Mersin’de doğdu ve Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olarak tarihe geçecek. Elektronik mühendisi olarak eğitim gördükten sonra kendisini mükemmeliyetin peşinde bir F-16 pilotu olarak gösterdi. 21 yıllık kariyerinde Hava Kuvvetleri’nde çeşitli kritik görevler üstlendi ve Adana’daki 10’uncu Üs Komuta Birimi’nde standartizasyonu ve değerlendirmeyi denetledi. Gezeravcı, hava muharebesi, hava savunması ve aynı zamanda arama-kurtarma operasyonlarında dayanıklılığını kanıtladı.

Michael Lopez-Alegria, İspanya doğumlu bir astronot olup 40 yılı aşkın havacılık ve uzay deneyimine sahiptir. Axiom Mission 1’in (Ax-1) mürettebatına komutanlık yapmıştır ve deniz havacılığı, mühendislik test pilotluğu, NASA astronotluğu ve ISS komutanlığı gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Walter Villadei, 1974 yılında İtalya’da doğmuş olup ItAF’ın (Italian Air Force) bir albayıdır ve ABD’de ticari uzay uçuşu girişimlerini denetleyen temsilcilik ofisinin başkanıdır. Ayrıca İtalyan Uzay Ajansı bilimsel komite üyeliği ve Avrupa Komisyonu Uzay Gözetleme ve İzleme Programı ulusal temsilciliği gibi çeşitli görevlere katılmıştır.

Marcus Wandt, İsveç doğumlu bir astronot olup, İsveç Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotluğu, filo komutanlığı ve baş test pilotluğu gibi birçok görevde bulunmuştur. Ayrıca Avrupa Uzay Ajansı projeleri üzerinde çalışmıştır. Ikinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir uçakla eşi ve üç kızıyla birlikte uçmayı deneyimi bulunmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL