Manşet Teknoloji

Türkiye’nin İlk Astronotu mu, Uzay Turisti mi? Tartışma Yaratıyor!

Türkiye’nin ilk astronotu olacak olan Alper Gezeravcı, 18 Ocak’ı 19 Ocak’a bağlayan gece saat 00.49’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) hareket edecek. Gezeravcı, SpaceX Axiom Space-3 misyonu kapsamında uzayda 14 gün..

Türkiye’nin İlk Astronotu mu, Uzay Turisti mi? Tartışma Yaratıyor!

Türkiye’nin ilk astronotu olacak olan Alper Gezeravcı, 18 Ocak’ı 19 Ocak’a bağlayan gece saat 00.49’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) hareket edecek. Gezeravcı, SpaceX Axiom Space-3 misyonu kapsamında uzayda 14 gün geçirecek ve Kennedy Uzay Merkezi’nden diğer üç astronotla birlikte Crew Dragon ile uçması planlanıyor.

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medya paylaşılan “Aslında astronot diyemeyiz, turist olarak gidiyor.” iddiaları hakkında açıklama yaptı. Uzay turistlerinin amacı kişisel bir deneyim yaşamak ve uzaya seyahat etmek olduğu için uzay turistlerinin, uzayda bilimsel çalışmalar yürütmeye ya da uzay araçlarını kontrol etmeye yönelik herhangi bir yetkinliğe sahip olmalarının şart olmadığını bildirdi. Astronotlar ise bilimsel araştırmalar yürütmeye, uzay araçlarını kontrol etmeye ve uzaydaki görevleri tamamlamaya yeterlilik gösterir.

Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda, 14 gün boyunca 13 deney gerçekleştirecek ve aralarında kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar literatüre katkı sağlayacak çalışmaların bulunduğu belirtildi. 15 yıllık uçuş tecrübesine sahip olan Gezeravcı, Türk Hava Kuvvetleri’nde görev yapmış ve Türk Hava Yolları’nda da 7 yıl kaptan pilotluk yapmıştır. Ayrıca, Filonun standardizasyonu ve değerlendirilmesi, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına göre düzenlenmesi, tüm F-16 ve KC-135R pilotlarının kontrol sürüşleri öncesinde sınavlarının yapılması ve filo dokümantasyon standartlarının denetlenmesinin sorumluluğunu üstlenmiştir.

Axiom Mission 3 (Ax-3) fırlatması öncesi 200 ayrı testten geçen Astronot Alper Gezeravcı, 2 yıla yakın bir süredir de hazırlık eğitimleri almıştır. Uzay turistleri ve astronotlar arasındaki farklar da açıklandı. Uzay turistleri genellikle özel eğitimler alarak, uzay aracının işleyişi hakkında bilgi sahibi olmazken astronotların uzun süreli uzay görevleri için özel fiziksel ve psikolojik eğitimden geçtikleri vurgulandı. Astronotların görevleri ise bilimsel araştırmalar, uzay aracı bakımı ve onarımı, uluslararası uzay istasyonlarındaki çalışmaları içerirken uzay turistlerinin genellikle ticari ve eğlence amaçlı seyahatlerde bulundukları belirtildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL