Teknoloji

Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı’nın Uzay İstasyonuna Yolculuğu Görüntülendi!

Türkiye’nin ilk Türk astronotu olan Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) yolculuğu için Crew Dragon uzay aracıyla yola çıktı. Axiom-3 (Ax-3) ekibini taşıyan kapsülün UUİ’ye yaklaşma süreci canlı olarak internet..

Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı’nın Uzay İstasyonuna Yolculuğu Görüntülendi!

Türkiye’nin ilk Türk astronotu olan Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) yolculuğu için Crew Dragon uzay aracıyla yola çıktı. Axiom-3 (Ax-3) ekibini taşıyan kapsülün UUİ’ye yaklaşma süreci canlı olarak internet sitesinden yayınlandı. Uzay yolculuğu yaklaşık 36 saat sürdü ve ardından Ax-3 mürettebatı UUİ’ye kenetlendi. Uzay istasyonunda 27 Eylül 2023’te başlayan Expedition 70 astronotları ve kozmonotları tarafından karşılanacaklar.

Astronot Alper Gezeravcı’nın Crew Dragon uzay aracının UUİ’ye kenetlenmesi öncesi aşamada görüntüler paylaşıldı. Kapsül, Axiom Space tarafından canlı yayınlanırken, Türkiye’nin uzay yolculuğu heyecanla takip edildi. Ax-3 ekibi, UUİ’ye ulaştıktan sonra Expedition 70 astronotları ve kozmonotları tarafından karşılanacak.

36 saatlik uzay yolculuğu sonrasında Ax-3 ekibinin UUİ’ye kenetlenmesi gerçekleşti. Uzay istasyonundaki astronotlar ve kozmonotlar, 27 Eylül 2023’te başlayan misyonlarına katılan Axiom-3 ekibini karşılayacak.

Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Ax-3 mürettebatı, Crew Dragon uzay aracıyla UUİ’ye ulaştığı anlar canlı olarak yayınlandı. Uzay yolculuğunun ardından ekibin karşılanması ve yerine getireceği görevler heyecanla bekleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL