Dünya

Türkiye ve İtalya Arasında Yeni İşbirliği: 30 Milyar Euro Hedefi Belirlendi

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İstanbul’a ziyarette bulundu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Meloni’nin ziyareti, İtalya ve ABD’de geniş bir şekilde yankı buldu. Sky televizyonunun İtalyanca yayın organı, “İtalya-Türkiye..

Türkiye ve İtalya Arasında Yeni İşbirliği: 30 Milyar Euro Hedefi Belirlendi

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İstanbul’a ziyarette bulundu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Meloni’nin ziyareti, İtalya ve ABD’de geniş bir şekilde yankı buldu. Sky televizyonunun İtalyanca yayın organı, “İtalya-Türkiye ilişkileri güçleniyor” şeklinde bir haber yayınladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla yapılan görüşme, tüm boyutlarıyla değerlendirildi: siyasi, savunma, ekonomik ve kültürel ilişkiler gözden geçirildi. Meloni’nin Türkiye ziyaretinin, G7 liderliğini devralmasının ardından gerçekleşmesi ve Ankara ile bağlarını güçlendirmeyi amaçlaması, ABD merkezli Bloomberg tarafından da aktarıldı.

Türkiye ve İtalya, ikili ticaret hacmini 2030 yılına kadar 30 milyar euroya çıkarmayı hedefliyor. Savunma anlaşmaları arasında havacılık ve güvenlik alanında çalışan İtalyan şirketi Leonardo SpA da bu hedefe ulaşmada rol oynayabilir. Ayrıca göç konusu da gündemindeydi ve her iki ülke, Libya ile iş birliğini güçlendirecek bir anlaşmaya varmayı planlıyor. İtalyan medyasına göre, Türkiye, İtalya ve Libya, gelecek yazdan önce göç konusunda bir anlaşmaya varabilir.

Meloni’nin ziyareti, Türkiye ve İtalya arasındaki ilişkilerin güçlenmesi ve bu ilişkilerin farklı alanlarda derinleşmesi için bir fırsat yarattı.İki ülke arasındaki ilişkilerin her zamankinden daha güçlü olduğu belirtilerek, hem siyasi hem de ekonomik anlamda iş birliği konularında atılabilecek adımlar konusunda ortak bir vizyon oluşturuldu. Bu vizyon çerçevesinde, gelecekte atılacak adımların, her iki ülke için de olumlu sonuçlar doğuracağı düşünülmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL