Karabük

TÜİK Verilerine Göre Türkiye’nin En Kalabalık Köyü: Bostanbükü Köyü

TÜİK, 2023 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Yerleşim Yerlerine Göre Nüfus verilerini açıkladı. Verilere göre Türkiye’nin en kalabalık köyü 6 bin 64 kişilik nüfusu ile Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı..

TÜİK Verilerine Göre Türkiye’nin En Kalabalık Köyü: Bostanbükü Köyü

TÜİK, 2023 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Yerleşim Yerlerine Göre Nüfus verilerini açıkladı. Verilere göre Türkiye’nin en kalabalık köyü 6 bin 64 kişilik nüfusu ile Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı Bostanbükü Köyü olarak belirlendi.

2021 yılında birinciliği Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Dirsekli köyüne kaptıran Bostanbükü Köyü, yeniden birinciliği elde ederken sanayi sitesi ile ünlü tekstil firmalarının bulunması ve şehre yakın olması dolayısıyla göç vermeyen bir yapıya sahip.

Köy muhtarı Osman Alkan yaptığı açıklamada, “TÜİK verilerine göre 6 bin 64 nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık köyü olarak ilan edildi. Köyümüz göç veren değil göç alan bir köy. Karabük, Safranbolu ve üniversiteye yakın olması dolayısıyla sürekli göç alan cazibe merkezi haline gelmiş bir yerleşim merkezi. Bu nedenle sürekli nüfus artışı devam ediyor” dedi.

Köyde ilkokul, sağlık ocağı, düğün salonu, 2’şer tane KYK yurdu ve tekstil atölyesi ile zincir marketlerin bulunduğunu belirten Alkan, “Köyün asıl geçim kaynağı eskiden beri gelen tarım ve hayvancılık. Profesyonel anlamda seracılık faaliyetleri köyümüzde devam ediyor. Karabük’ün yerel üretimde sebze üretiminin önemli bir kısmını köyümüzde yetiştiriyoruz” diye konuştu.

Köyün belde olabilecek bir kapasiteye sahip olduğunu aktaran Alkan, “Türk verilerine göre 91 tane ilçeden büyük, kalabalık bir köy. Köyümüzde 2 tane KYK yurdu var. Bu yurtta kalan 4 bin öğrenci var. Bunlar nüfusun dışında. Bostanbükü Köyü nüfusuna kayıtlı değiller ama burada ikamet ediyorlar, yaşıyorlar. Bu öğrenci kardeşlerimizi de kattığımızda köyün nüfusumuz yaşayan nüfus olarak 10 bini geçiyor” ifadelerini kullandı.

Rıdvan Bostancı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL