Teknoloji

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kadrosu, 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferine Hazırlanıyor

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsü’nün organizasyonunca yapılan “8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi” için heyet, İstanbul’dan yola çıktı. 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sanayi ve..

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kadrosu, 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferine Hazırlanıyor

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsü’nün organizasyonunca yapılan “8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi” için heyet, İstanbul’dan yola çıktı. 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesiyle gerçekleştirilecektir. Türk bilim insanları her zamanki gibi 8. kez Antarktika’da bilimsel çalışmalar yürütecek. Türk bilim insanlarının yanı sıra, bu sefer kutup bölgesinde bilim çalışmalarına katkı sağlamış olan 3 lise öğrencisi de ekibin bir parçası olacak. Antarktika Lideri Prof. Dr. Burcu Özsoy, heyetteki kişilerin farklı kurumlardan olduğunu ve ekipte yer alan lise öğrencilerinin, TEKNOFEST Kutup Araştırmaları Projeleri Yarışması kapsamında birinci olduğunu, ayrıca ekstra olarak Antarktika ekibine dahil olduklarını belirtti. Ekip, Antarktika’ya vardıktan sonra 22 farklı bilim projesi üzerinde çalışacak. Yapılacak araştırmalar; buzul çekilmeleri, denizdeki gelgit, atmosferik koşullar, jeolojik yapılar ve mikroplastik ölçümleri gibi birçok farklı konuyu kapsamaktadır. Ayrıca, ekibin tümünün uzun bir eğitimden geçirildiği ve geliştirilen milli teknolojilerin bu sefer esnasında denenmesinin önem arz ettiğinin altı çizilmektedir.

Antarktika’da gerçekleştirilecek bilimsel araştırmaların yanı sıra, ekiple birlikte Türkiye Cumhuriyeti Santiago Büyükelçisi’nin diplomatik ziyaretler yapması planlanmaktadır. Diğer uluslardan da 4 araştırmacının ekipte yer alacağı belirtilmiştir. Ayrıca, bilimsel çalışmaların toplumla buluşturulması için TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığından bir kişinin ekipte bulunacağı ifade edilmiştir. Son olarak, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, heyetle görüntülü bir toplantı gerçekleştirmiş ve Antarktika’da gerçekleştirilecek bilimsel çalışmaların kutuplardaki ve uzaydaki çalışmalar kadar önemli olduğunu belirtmiştir. Soçi medya üzerinden yapılan paylaşımda ise sefere katılan 24 bilim insanının 22 farklı proje üzerinde çalışacağı vurgulanmıştır. Ayrıca, 2017’den bu yana gerçekleştirilen ulusal kutup seferleriyle 116 Türk bilim insanın Antarktika ve Arktik’te araştırma yapmasına olanak sağlandığı belirtilmiş ve gelecekte Türkiye’yi Antarktika Antlaşmalar Sistemi içinde asli üye olarak konumlandırmak hedeflenmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL