Dünya

“Teksas Valisi’ni Destekliyorum” – Donald Trump, ABD Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımayan Teksas Valisi’ne destek verdi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, ABD Anayasa Mahkemesi’nin Meksika sınırında göçmenlerin geçişini engellemek için kurulan jiletli tellerin sınır görevlilerince kesilmesine izin veren kararını desteklediğini belirtti. Teksas Valisi Greg Abbott, bu..

“Teksas Valisi’ni Destekliyorum” – Donald Trump, ABD Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımayan Teksas Valisi’ne destek verdi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, ABD Anayasa Mahkemesi’nin Meksika sınırında göçmenlerin geçişini engellemek için kurulan jiletli tellerin sınır görevlilerince kesilmesine izin veren kararını desteklediğini belirtti. Teksas Valisi Greg Abbott, bu kararı tanımadığını açıkladı ve sınır hattında dikenli tel koymaya devam ettiğini duyurdu. 25 eyaletin de Abbott’a destek verdiği ortak bildiri yayımlanırken, Cumhuriyetçi valiler Teksas’a yasa dışı göçmen geçişleriyle mücadele için kaynak sağlama sözü verdiler. Bazı eyaletler ulusal muhafızlarını ve diğer kolluk kuvvetlerini Teksas’a gönderdiklerini belirttiler.

ABD Başkanı Joe Biden, Vali Abbott’un sözlerinden dönmesi ve merkezi yönetimin talimatlarına uyması için süre verdi. Ancak Abbott’un söylem ve eylemlerine devam etmesi durumunda merkezi devletin Teksas’a müdahale edeceği söylentileri dolaşmaya başladı. Donald Trump ise göç sorununa ilişkin, “Tüm Amerikalılar halkın güvenliğini, bekasını ve egemenliğini korumaya yönelik sağduyulu tedbirlerini desteklemelidir. Tüm eyaletleri yasa dışı kişilerin sınırdan girişini önlemek ve sınırdan geri göndermek için ulusal muhafızlarını Teksas’a yerleştirmeye davet ediyorum” şeklinde ifadeler kullandı. Bu durum ABD’de tartışmalara neden oldu ve göçmen politikalarında fikir ayrılıklarına yol açtı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL