Teknoloji

Starlab, 10 Yıl İçinde SpaceX’in Starship Roketiyle Yörüngeye Fırlatılacak

Uluslararası Uzay İstasyonu 2030 yılında kullanımdan kalkacak ve kullanım dışı bırakılacak. Voyager Space ve Airbus tarafından geliştirilen “Starlab” adlı özel uzay istasyonu, 10 yıl içinde SpaceX’in Starship roketiyle yörüngeye fırlatılacak…

Starlab, 10 Yıl İçinde SpaceX’in Starship Roketiyle Yörüngeye Fırlatılacak

Uluslararası Uzay İstasyonu 2030 yılında kullanımdan kalkacak ve kullanım dışı bırakılacak. Voyager Space ve Airbus tarafından geliştirilen “Starlab” adlı özel uzay istasyonu, 10 yıl içinde SpaceX’in Starship roketiyle yörüngeye fırlatılacak. Uluslararası Uzay İstasyonu, 1998 yılında inşasına başlanmış ve astronot Bill Shepherd ve Rus kozmonotlar Sergei Krikalev ve Yuri Gidzenko’nun 2000 yılında fırlatılmasıyla faaliyete geçmişti. İstasyonun yaşam ömrü başlangıçta 30 yıla kadar öngörülmüştü. Ancak 2024 veya 2030 yılına kadar kullanımının devam etmesine yönelik çeşitli açıklamalar yapılmıştı.

Bu özel uzay istasyonu projesi, NASA’dan büyük miktarda fon alarak “Ticari Alçak Dünya Yörüngesi Geliştirme Programı” kapsamında geliştirilmiş bir girişimdir. Voyager Space ve Airbus, Starlab adındaki projelerinin Starship roketiyle yörüngeye fırlatılmasına dair anlaşmayı bir yıl önce duyurdu. Ancak henüz kesin bir tarih belirtilmemiştir. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kullanım dışı bırakılmasından önce Starlab’ın yörüngeye yerleştirilmesi hedefleniyor.

NASA ise emekliye ayrılacak Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yok etmek için planlar yapmaktadır. Bu plana göre, istasyonun Dünya’ya düşürülmesi için yeni bir uzay aracı geliştirilecek ve Dünya atmosferine taşınacak. Rusya ise istasyonun 2025 yılında terk edilmesi gerektiğini belirtirken, NASA ise 2024 resmi kullanım iznini belirtmiş ancak teknik olarak 2030 yılına kadar sakıncasız bir şekilde kullanılabileceğini ifade etmiştir. Bu süreçte yeni uzay istasyonları geliştirilerek “uzay istasyonu boşluğunu” doldurulmaya çalışılmaktadır. Starlab projesi de bu girişimlerden biridir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL