Teknoloji

Siber Güvenlik Uzmanı Uyarıyor: Şifrelerinizi Değiştirin!

Siber güvenlik uzmanı Ersin Çahmutoğlu, son zamanlarda milyonlarca verinin sızdırıldığını belirterek, kullanıcıları şifrelerini değiştirmeye çağırdı. LinkedIn, X ve Adobe başta olmak üzere diğer binlerce kuruluştan 26 milyar kişisel verinin sızdırıldığı..

Siber Güvenlik Uzmanı Uyarıyor: Şifrelerinizi Değiştirin!

Siber güvenlik uzmanı Ersin Çahmutoğlu, son zamanlarda milyonlarca verinin sızdırıldığını belirterek, kullanıcıları şifrelerini değiştirmeye çağırdı. LinkedIn, X ve Adobe başta olmak üzere diğer binlerce kuruluştan 26 milyar kişisel verinin sızdırıldığı ortaya çıktı. Güvenlik araştırmacıları, bu olayı son dönemdeki en büyük veri sızıntısı olarak değerlendiriyor. Bu veri tabanını yöneten kişi ya da kişilerin kötü niyetli bir siber suçlu veya veri komisyoncusu olduğu belirtiliyor. Bu olay sonrası, siber güvenlik uzmanları, sosyal medya kullanıcılarına şifrelerini değiştirmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

ADEO Cyber Security siber güvenlik uzmanı Ersin Çahmutoğlu, sızıntının nasıl yapıldığının henüz net olarak bilinmediğini belirterek, olayın tek aşamalı bir olay olmadığını, sızıntıların birkaç defa yaşandığını ve daha sonra hepsinin birden derlenmiş halde kaydedildiğini anlattı. Kullanıcıların bu tarz sızıntılardan etkilenip etkilenmediğini anlamaları için hizmet veren bazı siteler olduğuna vurgu yaptı. Sızıntının ne zaman gerçekleştiği ile ilgili olarak, “Bu konuda maalesef net bir tarih yok. Ama içerdiği verilerde güncel olanlar da var. Belirli bir tarih aralığı verilemiyor” ifadelerini kullandı. Çahmutoğlu, kullanıcılara, sosyal medya hesaplarındaki ve mesajlaşma uygulamalarındaki parolalarını değiştirilmesi tavsiyesinde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL