Dünya

Savunma Bakanı Dendias, Avrupa’nın Kızıldeniz’deki operasyonunda öncü rol almayı istiyor

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Kızıldeniz konusuna değindi. Atina yönetiminin, Avrupa operasyonunda öncü rol oynamak istediği belirtiliyor. Bakan Dendias, Brüksel’de düzenlenen AB Savunma Bakanları toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, birçok konunun..

Savunma Bakanı Dendias, Avrupa’nın Kızıldeniz’deki operasyonunda öncü rol almayı istiyor

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Kızıldeniz konusuna değindi. Atina yönetiminin, Avrupa operasyonunda öncü rol oynamak istediği belirtiliyor. Bakan Dendias, Brüksel’de düzenlenen AB Savunma Bakanları toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, birçok konunun ele alınacağını ve bunun Yunanistan için özellikle önemli olduğunu belirtti. Dendias, Avrupa Birliği’ne ülkesinin Kızıldeniz’deki Avrupa operasyonunun yönetimini üstlenmesini ve operasyon komuta merkezinin Larisa olmasını önereceğini kaydetti. Ayrıca, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Yemen’deki İran destekli Husilerin saldırılarıyla mücadeleye yönelik AB misyonunun 17 Şubat’ta başlayabileceğini duyurdu. Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları toplantısında Husilerin Kızıldeniz’de ticari gemilere saldırılarını önlemek amacıyla misyonun teknik detaylarına karar verilmesi bekleniyor.

AB misyonunun “koruyucu” anlamına gelen “Aspides” olacağını açıklayan Borrell, misyonun amacının gemilere yönelik saldırıların önlenmesi ve gemilerin korunması olduğunu kaydederek, Husilere karşı herhangi bir eyleme dahil olunmayacağını vurguladı. Kızıldeniz’deki AB misyonuna katkı yapması beklenen ülkeler arasında Fransa, Almanya, Yunanistan, Hollanda, İtalya ve Belçika’nın adı geçerken İspanya misyona dahil olmayacağını açıklamıştı. İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023’te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı. ABD güçleri bu süreçte birçok kez Yemen’den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu. Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. Kızıldeniz’deki olaylar, uluslararası konteyner taşımacılığı fiyatlarında büyük artışa yol açtı. Kızıldeniz’deki blokajdan en olumsuz etkilenenler arasında AB ülkeleri de bulunurken Avrupa’daki birçok otomotiv fabrikasının tedarik sorunları yüzünden üretimi durdurduğu bildirilmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL