Dünya

Sarsılmaz Savunucu 2024 Başladı: NATO’nun Soğuk Savaş Dönemi Sonrası En Büyük Tatbikatı

NATO’nun Soğuk Savaş dönemi sonrası en büyük askeri tatbikatı Sarsılmaz Savunucu 2024 ABD’ye ait havuzlu çıkarma gemisi USS Gunston Hall’ın Virginia eyaletindeki Norfolk’tan hareket etmesiyle başladı. Tatbikata 31 NATO üyesi..

Sarsılmaz Savunucu 2024 Başladı: NATO’nun Soğuk Savaş Dönemi Sonrası En Büyük Tatbikatı

NATO’nun Soğuk Savaş dönemi sonrası en büyük askeri tatbikatı Sarsılmaz Savunucu 2024 ABD’ye ait havuzlu çıkarma gemisi USS Gunston Hall’ın Virginia eyaletindeki Norfolk’tan hareket etmesiyle başladı. Tatbikata 31 NATO üyesi ve aday ülke İsveç’ten yaklaşık 90 bin askerin katılması bekleniyor ve mayıs sonuna kadar sürecek. Tatbikat İttifak’ın güçlerinin Kuzey Amerika’dan Atlantik’in diğer yakasına taşınarak Avrupa-Atlantik bölgesinin takviyesini içermesi planlanıyor. NATO Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı (SACEUR) Orgeneral Christopher Cavoli, tatbikatın uluslararası güveni koruma kararlılığının açık bir göstergesi olacağını belirtti.

Tatbikatın Almanya, Polonya ve Baltık ülkelerinde gerçekleştirilerek Rusya ile muhtemel savaş senaryolarını içermesi bekleniyor. NATO’nun Soğuk Savaş döneminde son büyük tatbikatı, 1988’de 125 bin askerin katılımıyla gerçekleştirilen “REFORGER” olmuştu. Soğuk Savaş dönemi, 2. Dünya Savaşı sonrasında ABD ve Sovyet Rusya arasındaki gerginlikle başladı. Eski İngiliz Başkanı Winston Churchill ABM’nin Fulton kasabasında Demir Perde ifadesini kullanarak mühim bir konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşmada ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki siyasal savaş ilan edildi.

NATO, dünya üzerindeki hegemonya kurmak ve Avrupa ülkelerini güçlendirerek komünizmin yayılmasını engellemek için Marshall Planı ve 1949 yılında kurulmuştur. 70 yıla aşkın süredir faaliyet gösteren bu kuruluşun amacı insanları korumak, ortaklıkları geliştirmek, yeni tehditlerle savaşmak, barış ve istikrarı sağlamak olarak belirtilmiştir. Türkiye, ABD, Almanya çok sayıda NATO üyesi ve aday ülke vardır. Bu ülkelerle birlikte 31 ülke, yaklaşık 90 bin askerin katılımıyla gerçekleştirilecek tarihi tatbikatın, uluslararası güveni koruma kararlılığının bir göstergesi olacağı belirtilmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL