Teknoloji

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır: ‘İlk Türk Astronotun Uzaya Çıkması Bilimsel Bir Misyondur’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın moderatörlüğünü yaptığı Tarafsız Bölge programının konuğu olarak Türkiye’nin uzay programına dair detayları paylaştı. Kacır, ilk Türk astronot Alper Gezeravıcı’nın..

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır: ‘İlk Türk Astronotun Uzaya Çıkması Bilimsel Bir Misyondur’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın moderatörlüğünü yaptığı Tarafsız Bölge programının konuğu olarak Türkiye’nin uzay programına dair detayları paylaştı. Kacır, ilk Türk astronot Alper Gezeravıcı’nın henüz kesinleşmeyen bir tarihte uzaya çıkacağını belirtirken, hedeflenen tarihin 3 Şubat olduğunu ancak bu tarihin 4 ya da 5 Şubat’a da kayabileceğini ifade etti. Bakan Kacır, Gezeravıcı’nın 30 bin aday arasından seçildiğini ve bu misyonun en büyük destekçisinin Cumhurbaşkanı olduğunu vurguladı.

Kacır ayrıca, Türkiye Uzay Ajansı’nın 2018’de Cumhurbaşkanı tarafından kurulduğunu ve bakanlık olarak bu çalışmaları yürüttüklerini belirtirken, Türkiye’nin uzay alanında bilimsel, stratejik ve ekonomik hedeflere ulaşmayı hedeflediğini söyledi. 2021 yılında yapılan duyuruda, Türkiye’nin 10 yıl sonra uzay ekosisteminin önemli bir aktörü olmayı hedeflediğini belirtti.

Kacır, son olarak “Kendi roketimizle kendi uzay istasyonumuza gitmedik” eleştirilerine dair şu açıklamayı yaptı: “İlk Türk astronotun uzaya çıkması bilimsel bir misyondur. Bu çalışmalara dahil olmayalım mı?” şeklinde konuşarak eleştirilere cevap verdi. Bu sözleriyle, Türkiye’nin uzay programının bilimsel bir amaç için yürütüldüğünü ve eleştirilere karşı çıktığını ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL