Dünya

Romanya Dışişleri Bakanı: Türkiye, Avrupa Birliği dışındaki en önemli partnerimiz

Romanya Dışişleri Bakanı Luminita Odobescu, Türkiye ile ilişkileri ele aldı. Bakan Odobescu, hem Romanya hem Türkiye’nin, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşı iki devletli çözümü ve bölgesel güvenliği sağlayacak siyasi ortamı destekleme..

Romanya Dışişleri Bakanı: Türkiye, Avrupa Birliği dışındaki en önemli partnerimiz

Romanya Dışişleri Bakanı Luminita Odobescu, Türkiye ile ilişkileri ele aldı. Bakan Odobescu, hem Romanya hem Türkiye’nin, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşı iki devletli çözümü ve bölgesel güvenliği sağlayacak siyasi ortamı destekleme fikrini paylaştığını belirtti. Odobescu ayrıca, Türkiye’nin Romanya’nın Avrupa Birliği dışındaki en önemli partnerlerinden biri olduğunu ve ikili ticaretin son yıllarda önemli ölçüde geliştiğini ifade etti. Bakan Odobescu, Romanya’nın Türk yatırımlarının artması için teşvikleri sürdüreceğini ve Karadeniz’in güvenliği konusunun ele alındığını da belirtti. Ayrıca, Moldova ve Ukrayna’nın Avrupa entegrasyonuna yönelik desteklerini de hatırlattı.

Odobescu, ayrıca Romanya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği ve ikili işbirliğinin geliştirilmesi konusunda desteklediğini belirtti. AB-Türkiye ilişkilerinin de ele alındığını ifade eden Odobescu, Orta Doğu’daki gelişmelerin de görüşüldüğünü, saldırgan iddiaların sadece iki devletli çözümle aşılabileceğini ifade etti. Bölgedeki gelişmelerin Avrupa’nın güvenliğini ve refahını doğrudan etkilediğini belirtti.

Odobescu, Romanya-Türkiye işbirliğinin önemine vurgu yaptı ve ikili ticaretin 2023 yılının 11 ayında 9.3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ve bu rakamın 10 milyar doları aşmasını beklediklerini belirtti. Ayrıca, Türk yatırımlarının artması için teşvikleri sürdüreceklerini ve Moldova’nın kendi istikrarına yönelik baskılarına direncini arttırmak için güçlü desteklerinin sürdürüldüğünü belirtti. Karadeniz’in güvenliği için NATO’nun Romanya topraklarında bulunan hava polisliğine Türkiye’nin katılımına teşekkür etti.99867673716

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL