Dünya

Riyad Yönetimi, İsrail ile Normalleşme Şartlarını Açıkladı: Filistin Devletinin Tanınması ve Gazze’ye Saldırıların Sonlandırılması İsteniyor

Suudi Arabistan hükümeti, İsrail ile diplomatik ilişkilerin kurulması şartlarını açıkladı. Bu şartlar arasında İsrail’in Filistin devletini tanıması ve Gazze’ye yönelik saldırılarının sona ermesi bulunuyor. Riyad yönetimi, geçtiğimiz yıl İsrail ordusunun..

Riyad Yönetimi, İsrail ile Normalleşme Şartlarını Açıkladı: Filistin Devletinin Tanınması ve Gazze’ye Saldırıların Sonlandırılması İsteniyor

Suudi Arabistan hükümeti, İsrail ile diplomatik ilişkilerin kurulması şartlarını açıkladı. Bu şartlar arasında İsrail’in Filistin devletini tanıması ve Gazze’ye yönelik saldırılarının sona ermesi bulunuyor. Riyad yönetimi, geçtiğimiz yıl İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle Tel Aviv ile normalleşme adımlarını dondurmuştu. Yapılan son açıklamada, bağımsız bir Filistin devleti olmadan İsrail’le diplomatik ilişkilerin kurulmayacağı vurgulanmıştır. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti tanınmadığı ve İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların sona ermediği sürece İsrail ile diplomatik ilişki olmayacağı belirtilmiştir. Ayrıca, normalleşmenin tüm İsrail güçlerinin Gazze’den çekilmesine bağlı olduğu ifade edilmiştir.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby’nin Suudi Arabistan ve İsrail’in normalleşme görüşmelerine devam etmeye “istekli” olduğuna dair “olumlu geri bildirim” almasının ardından Riyad hükümeti normalleşme şartlarını açıklamıştır. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki normalleşmenin “İsrail’in bölgeye daha fazla entegrasyonuyla ilgilenen herkes için muazzam faydalar sağlayacağını” söylemişti. Suudi Arabistan ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyelerine “Filistin devletinin tanınmasını hızlandırma” çağrısında bulunmuştur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL