Dünya

Putin: “Il-76 nakliye uçağı Patriot füze sistemleriyle vuruldu”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile yaşanan olay sonrası Il-76 nakliye uçağının Patriot füze sistemleriyle vurulduğunu açıkladı. Putin, bu olayın ardından uluslararası uzmanların gelerek olayı incelemesini istedi. Putin, başkanlık..

Putin: “Il-76 nakliye uçağı Patriot füze sistemleriyle vuruldu”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile yaşanan olay sonrası Il-76 nakliye uçağının Patriot füze sistemleriyle vurulduğunu açıkladı. Putin, bu olayın ardından uluslararası uzmanların gelerek olayı incelemesini istedi.
Putin, başkanlık seçimleri öncesi bazı vekillerle bir araya gelerek, uçağın Belgorod Bölgesi’nde Ukrayna tarafından vurulduğunu yineleyerek, “Uçak, ABD yapımı Patriot hava savunma sistemi ile vuruldu. Bu, kesin tespit edildi. Uçağı vuran füze, Ukrayna yönetiminin kontrolündeki topraklardan fırlatıldı” dedi. Kendi tespitlerine göre ellerinde Patroit sistemleriyle vurulduğuna dair kanıtlar bulunduğunu söyleyen Putin, uluslararası uzmanların olayı incelemesini istedi.
Rusya ile Ukrayna arasındaki esir takası anlaşması doğrultusunda Il-76 tipi nakliye uçağı, 65 Ukraynalı esiri Kiev tarafına teslim etmek için havalandıktan sonra 24 Ocak’ta Belgorod bölgesinde düşmüştü. Yaşanan olayda 65 Ukraynalı esirin yanı sıra 9 mürettebat yaşamını yitirmişti. Putin ayrıca Batılı ülkelerin olayı örtbas etmeye çalıştığını da savunarak, “Batı’da, Il-76’nın esirlerle düştüğü gerçeğini örtbas etmeye çalışıyorlar” dedi. Bu nedenle uluslararası uzmanların olayı incelemesi gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL