Düzce

Prof. Dr. Dinçer ”Gelecek yıllarda fosil yakıtlar devre dışı kalacak”

DÜZCE(İHA) – Düzce Üniversitesi tarafından düzenlenen programda konuşan Ontario Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dinçer, gelecek yıllardaki enerji denkleminde yenilenebilir enerji ve nükleer enerjinin ön planda olacağını, fosil …

Prof. Dr. Dinçer ”Gelecek yıllarda fosil yakıtlar devre dışı kalacak”

DÜZCE(İHA) – Düzce Üniversitesi tarafından düzenlenen programda konuşan Ontario Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dinçer, gelecek yıllardaki enerji denkleminde yenilenebilir enerji ve nükleer enerjinin ön planda olacağını, fosil yakıtların devre dışı kalacağını dile getirdi.

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen, Hidrojen Çağına Giriş ve Bilimsel Öncelikler adlı program gerçekleştirildi. Cumhuriyet Konferans Salonu’nda ki programda konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, “Hidrojen Çağına Giriş ve Bilimsel Öncelikler” adlı programı düzenlemekten mutluluk duyduklarını ifade etti. Prof. Dr. İbrahim Dinçer’in hidrojen konusunda dünya çapında bir akademisyen olduğunu söyleyen Sözbir, kendisinin çok değerli bilgiler paylaşacağını sözlerine ekledi.

Ontario Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dinçer, sürdürülebilirliği; enerji, mühendislik, eğitim, ekonomi, çevre ve etik açılardan değerlendirerek sözlerine başladı. İnsanların, temiz hava, temiz su, temiz gıda ve temiz enerjiye ihtiyacı olduğunu belirten Dinçer, gelecek yıllardaki enerji denkleminde yenilenebilir enerji ve nükleer enerjinin ön planda olacağını, fosil yakıtların devre dışı kalacağını dile getirdi. Enerji ekosisteminde hidrojenin hem yenilenebilir hem nükleer boyutta katkısının olacağına dikkat çeken İbrahim Dinçer, hidrojeni kainatın enerji kaynağı şeklinde nitelendirerek güneşin hidrojen topu olarak isimlendirildiğini söyledi. Önümüzdeki süreçte hidrojenin öne çıktığı karbonsuz ekonomiye geçileceğini ifade eden Prof. Dr. Dinçer, hidrojenin ham madde olarak rolünün de önemli olacağını vurguladı. Hidrojen çağında inovasyon, teknoloji ve dijitalleşmenin olmazsa olmaz olduğunun altını çizen Dinçer, hidrojen teknolojileri ve getirdiği avantajlardan söz ederek, Türkiye’nin bu alanda büyük potansiyeli olduğunu dillendirdi.

Soru-cevap bölümüyle devam eden programın sonunda Rektör Nedim Sözbir tarafından İbrahim Dinçer’e hediye ve teşekkür belgesi takdim edildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL