Dünya

Pekin Yönetimi, Vatandaşlarını Yabancı Casuslara Karşı Uyardı: Güzellik Bulmak Tehlikeli Olabilir

Çin hükümeti, vatandaşlarını yabancı istihbarat unsurlarının tuzağına düşmekten korumak için bir uyarıda bulunarak, bu uyarıya bir olayın hikayesi eşliğinde yer verdi. Konu, ülke vatandaşı Li Si’nin yurtdışı seyahati sırasında bir..

Pekin Yönetimi, Vatandaşlarını Yabancı Casuslara Karşı Uyardı: Güzellik Bulmak Tehlikeli Olabilir

Çin hükümeti, vatandaşlarını yabancı istihbarat unsurlarının tuzağına düşmekten korumak için bir uyarıda bulunarak, bu uyarıya bir olayın hikayesi eşliğinde yer verdi. Konu, ülke vatandaşı Li Si’nin yurtdışı seyahati sırasında bir gece kulübünde yabancı casusların şantaj girişimine maruz kalmasına dayanıyor. Devlet Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan uyarı yazısının başlığı “Güzellik mi arıyorsunuz? Av olabilirsiniz” şeklindeydi.

Uyarıda, Li’nin devlete ait bir firmada çalıştığı ve yerel bir tur rehberi tarafından yetişkinlere yönelik bir eğlence mekanına davet edildiği belirtildi. Burada, onun farkında olmadığı bir şekilde çıplak fotoğrafları çekilip şantaj amacıyla kullanıldı ve hatta istihbarat örgütlerine katılmaya zorlanmaya çalışıldı. Li’nin korkusu sonucu dizüstü bilgisayarını casuslara teslim etmesiyle, önemli gizli bilgilerin casusların eline geçtiği belirtildi.

Bu olayın ardından Pekin hükümeti, resmi WeChat sayfası üzerinden zaman zaman güncellemeler yaparak vatandaşlarına benzer tehlikeler konusunda uyarılarda bulundu. Ayrıca, diğer ülkelere uçuş verileri ileten gönüllü kuruluşlara yönelik de dikkat çeken bir uyarıda bulunuldu. Görünüşe göre, analistler bu tür uyarıların, Çin liderleri arasındaki güvensizlik duygusunun yansıması olduğunu ifade ediyor. Bu durum, Çin hükümetinin vatandaşlarının güvenliği konusundaki hassasiyetini ve endişelerini yansıtıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL