Dünya

Pakistan’da 8 Şubat’ta Yapılacak Genel Seçim ve Eyalet Seçimleri İçin 17 Bin 816 Milletvekili Adayı Yarışacak

Pakistan’da 8 Şubat’ta gerçekleştirilecek genel seçim ve eyalet seçimlerine 17,816 adayın katılacağı açıklandı. Pakistan Seçim Komisyonu, Ulusal Meclis ve eyalet meclislerinde yarışacak milletvekili adayları listesini paylaştı. Bu listede bulunan adaylardan..

Pakistan’da 8 Şubat’ta Yapılacak Genel Seçim ve Eyalet Seçimleri İçin 17 Bin 816 Milletvekili Adayı Yarışacak

Pakistan’da 8 Şubat’ta gerçekleştirilecek genel seçim ve eyalet seçimlerine 17,816 adayın katılacağı açıklandı. Pakistan Seçim Komisyonu, Ulusal Meclis ve eyalet meclislerinde yarışacak milletvekili adayları listesini paylaştı. Bu listede bulunan adaylardan 11,785’i bağımsızken 6,031’i siyasi parti çatısı altında yarışacak. 8 Şubat’ta gerçekleştirilecek olan seçimlere 150 siyasi parti katılacak. Ülkedeki seçmen sayısı ise 128 milyon 585 bin 760. Eski Başbakan Navaz Şerif’in partisi Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) ve Bilaval Butto Zerdari’nin liderliğini yaptığı Pakistan Halk Partisi (PPP), iki güçlü parti olarak öne çıkıyor. Eski Başbakan Şerif, 4’üncü defa başbakan olabilmek için seçimlerde mücadele edecek. Şerif’in en güçlü rakibi ise eski Dışişleri Bakanı olan 36 yaşındaki Zerdari olarak görülüyor.

Pakistan Adalet Hareketi’nin (PTI) milletvekilleri, parti içi seçimlerin yapılmayarak seçim yasasının ihlal edilmesi dolayısıyla 8 Şubat seçimlerine PTI’nın “kriket sopası” sembolü olmadan bağımsız şekilde katılacak. Okuma yazma oranının düşük olduğu kırsal bölgelerde seçmenler, oy vereceği adayı parti sembolü aracılığıyla tespit ediyor. Bu sebeple PTI milletvekili adaylarının genel seçimlere “kriket sopası” sembolü olmadan katılmasının, partinin oy oranlarını etkileyeceği belirtiliyor. Eski Başbakan Han’ın seçimlere katılamayacak olması ise diğer bir dikkat çekici gelişme olarak öne çıkıyor.

Pakistan’da son genel seçimler 25 Temmuz 2018’de yapıldı ve İmran Han’ın hükümeti göreve geldi. Ancak 10 Nisan 2022’de parlamentoda yapılan güven oylamasında, İmran Han hükümeti düşmüş ve ülkeyi Şahbaz Şerif yönetme görevini üstlenmişti. Şerif, 11 Nisan 2022’de Meclis’te yapılan seçimde 174 oyla başbakan seçilmiş ve ülkeyi Ağustos 2023’e kadar yönetmişti. Ülkeyi genel seçime kadar yönetecek geçici hükümetin başbakanı Anvarul Hak Kakar ise 14 Ağustos 2023’te yemin ederek göreve başlamıştı. Bu seçimlerin önemi ve sonuçları ülkedeki ve bölgedeki dengeler üzerinde etkili olabilir. Bu nedenle seçimler süreci ve sonuçları yakından takip ediliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL