Teknoloji

Orta Asya Ülkeleri Türk Yapımı İHA ve SİHA’lara İlgisi Artıyor

Türkiye, Orta Asya ülkelerinin savunma sanayi alanındaki ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdiği İHA ve SİHA’ları üretmeye başlamıştır. Bu gelişmeler, Türkiye’nin savunma sanayinde kaydettiği hızlı ilerleme sayesinde dünya çapında tanınırlık elde etmesine..

Orta Asya Ülkeleri Türk Yapımı İHA ve SİHA’lara İlgisi Artıyor

Türkiye, Orta Asya ülkelerinin savunma sanayi alanındaki ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdiği İHA ve SİHA’ları üretmeye başlamıştır. Bu gelişmeler, Türkiye’nin savunma sanayinde kaydettiği hızlı ilerleme sayesinde dünya çapında tanınırlık elde etmesine neden olmuştur. Özellikle Orta Asya ülkelerinden olan Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan, Türk İHA ve SİHA’larına ilgi göstermiş ve tercih etmiştir. Bu ülkeler, Türk yapımı olan bu ürünlere artan talep ile dikkat çekmiştir. Nitekim Özbekistan ve Kazakistan gibi ülkelerde savunma bakanlıkları da Türk drone teknolojisi için üretim yolu araştırmış ve hatta Türk teknolojisinin kendi ülkelerine transfer edilmesini planlanmıştır.

Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan gibi ülkeler, Türk şirketler sağladığı uzmanlık, teknoloji ve eğitim olanakları sebebiyle tercih edilmiştir. Özellikle Özbekistan’da Bayraktar TB2’nin uçuş gösterisi yapılmış ve başkan bu uçağın Özbek ordusu için kullanılmasını onaylamıştır. Bunun üzerine, 2022 yılında Özbekistan Savunma Sanayii Devlet Komitesi tarafından ‘Şahin’ adıyla İHA üretiminin başladığı açıklanmıştır. Öte yandan, Kazakistan da Rusya ile aynı hedef doğrultusunda olup ülkenin savunma bakanı, Kazakistan’ın Güney Kore ile ortak proje geliştirilmesine yönelik işbirliği yapmayı planladığını belirtmiştir. Tacikistan ise İran ortaklığı ile Ebabil-2 adlı drone üretmek adına bir fabrika kurmuştur. Bu bağlamda, Türk İHA’ları Tacikistan’a Bayraktar TB2 satılmıştır. Kırgızistan ise özellikle Tacikistan, Özbekistan ve Afganistan’a sınırı olan bir bölge olduğundan, bu bölgelerdeki güvenliği sağlamak adına Türk İHA’larını almıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL