Dünya

Norveç ve Belçika’dan Gazze’de Ateşkes Çağrısı: “Gazzelilerin Derdine Derman Olun!”

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Norveç ve Belçika’dan Gazze’de yaşanan acil durum ve insani kriz ile ilgili bir toplantı düzenlendi. Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ve Belçika’nın BM Daimi Temsilcisi..

Norveç ve Belçika’dan Gazze’de Ateşkes Çağrısı: “Gazzelilerin Derdine Derman Olun!”

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Norveç ve Belçika’dan Gazze’de yaşanan acil durum ve insani kriz ile ilgili bir toplantı düzenlendi. Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ve Belçika’nın BM Daimi Temsilcisi Philippe Kridelka, toplantıda konuşma yaptı. Eide, Gazze’nin yalnızca bombalamadan değil, aynı zamanda açlık, sağlık ve temiz su gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Ayrıca Batı Şeria’da yaşanan yasa dışı yerleşimci şiddetine de dikkat çekti ve uluslararası insancıl hukukun ihlal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Eide, Norveç’in Gazze’de yaşanan krize ilişkin ilk ateşkes çağrısı yapan Batı ülkelerinden biri olduğunu ve aynı zamanda Filistin devletinin kurulmasının önemine de vurgu yaptı. Kridelka ise Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’dan oluşan Benelüks ülkelerinin Gazze’deki insani durumun ciddiyeti nedeniyle endişeli olduklarını ve uluslararası insancıl hukuka saygı duyulması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca tüm sınır kapılarının açılması, insani yardımların ulaştırılması, sınır prosedürlerinin basitleştirilmesi ve güvenin sağlanması gerektiğini belirtti.

Kridelka, acil bir ateşkes ilan edilmesi ve esirlerin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Norveç ve Belçika’nın bu çağrıları, Gazze’deki insani krizin çözümüne yönelik uluslararası toplumun daha fazla çaba sarf etmesi gerekliliğini vurguluyor. Bu çağrılar, sivillerin korunması, insani yardımların ulaştırılması ve gerilimin azaltılması için önemli bir adım olarak görülebilir. Bu kritik durumun çözümü için uluslararası toplumun daha fazla işbirliği içinde hareket etmesi gerekliliği de vurgulanmış oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL