Teknoloji

NASA’nın Mars Keşif Araçları, Antik Bir Gölün Varlığını Doğruladı!

NASA, Mars’ın yörüngesindeki uyduları ve yüzeydeki Perseverance keşif aracı, Mars’ta bulunan “Jezero Krateri” adı verilen havzada antik bir gölün varlığını doğrulayan veriler topladı. NASA’nın geliştirdiği Perseverance (Azim) aracı, 30 Temmuz..

NASA’nın Mars Keşif Araçları, Antik Bir Gölün Varlığını Doğruladı!

NASA, Mars’ın yörüngesindeki uyduları ve yüzeydeki Perseverance keşif aracı, Mars’ta bulunan “Jezero Krateri” adı verilen havzada antik bir gölün varlığını doğrulayan veriler topladı. NASA’nın geliştirdiği Perseverance (Azim) aracı, 30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatıldı ve 18 Şubat 2021 gecesi Mars’taki Jezero Krateri’ne inmiştir.

Perseverance, Mars’taki jeolojik süreçleri, yaşanabilirliği, var olabilecek hayat izlerini ve biyolojik izleri araştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Keşiflerine devam eden Perseverance, antik bir gölün varlığına dair kanıtlar toplamış ve bilim insanlarının Mars’ın bazı yerlerinin bir zamanlar suyla kaplı olduğuna dair teorilerini doğrulamıştır. NASA, Kızıl gezegendeki 60’tan fazla aday bölgeyi dikkatle inceleyen görev ekibi ve dünyanın dört bir yanından bilim insanlarının önerileri çerçevesinde, 49 kilometre boyutunda olan ve barındırdığı deltalardan dolayı Jezero Kraterini Perseverance’ın iniş alanı olarak belirlemiştir.

Perseverance’ın verileri, 3,5 milyar yıldan fazla bir süre önce nehir kanallarının krater duvarının üzerinden taşarak göl oluşturduğuna işaret etmektedir. Bilim insanları, suyun çevredeki kil minerallerini krater gölüne taşıdığına dair kanıtlar keşfetmişler ve bu dönemde Jezero’da mikrobiyal yaşamın olabileceği ihtimali üzerinde durmaktadırlar. Bu bilgiler ışığında, bölgenin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini inceleyecek olan bilim insanları, geçmiş yaşamın izlerini keşfetmek için Mars kaya ve toprağından örnekler toplamayı hedeflemektedirler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL