Dünya

Müslüman Kadına Başörtüsünü Çıkarttırmak İsteyen Doktora Tazminat Şoku: 6 Bin 200 Avro Ödenecek!

İsveç’te bir sağlık merkezinde yaşanan olay sonucunda dikkat çeken bir karar verildi. Uppsala kentinde bir Müslüman kadın, boyun ağrısı şikayetiyle sağlık merkezine başvurdu. Ancak doktor, başörtüsünü çıkarmasını istedi. Kadının rahatsızlığı..

Müslüman Kadına Başörtüsünü Çıkarttırmak İsteyen Doktora Tazminat Şoku: 6 Bin 200 Avro Ödenecek!

İsveç’te bir sağlık merkezinde yaşanan olay sonucunda dikkat çeken bir karar verildi. Uppsala kentinde bir Müslüman kadın, boyun ağrısı şikayetiyle sağlık merkezine başvurdu. Ancak doktor, başörtüsünü çıkarmasını istedi. Kadının rahatsızlığı ile ilgili olmayan başörtüsü talebi, dini ayrımcılık olarak değerlendirildi. 22 Mart 2023’te yaşanan bu olayın ardından Uppsala Belediyesi, kadına 6 bin 200 avro tazminat ödemeye karar verdi. Uppsala Belediyesi, konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapmama kararı aldı.

Sağlık merkezinde yaşanan bu olay, dini ayrımcılık konusunda hak ihlali olduğu yönünde karara bağlandı. Müslüman bir kadının başörtüsünün sağlık kontrolü esnasında çıkarılması istenmesi, dini inançlarına yönelik bir ayrımcılık olarak kabul edildi. Bu nedenle Uppsala Belediyesi, yaşanan olayın ardından tazminat ödemesine karar verdi. Ancak belediye, konuyla ilgili daha fazla açıklama yapmayacağını duyurdu. Bu karar, İsveç’te dini ayrımcılık konusunda kamuoyunun dikkatini çekmiş ve tartışmalara neden olmuştur. Anadolu Ajansı(AA) tarafından aktarılan bu haber, İsveç’te yaşanan dini ayrımcılık olayının sonucunu ve belediye tarafından alınan tazminat kararını içermektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL