Teknoloji

Mars Helikopteri Ingenuity’nin Son Uçuşu: NASA’dan Açıklama Geldi!

Temmuz 2020’de NASA tarafından fırlatılan Perseverance adlı keşif aracı, 18 Şubat 2021 tarihinde Mars’a iniş yaptı. Bu araç, üzerinde bulunan Ingenuity adlı Mars helikopterini de yüzeye yerleştirdi. Ingenuity’nin ilk uçuşu..

Mars Helikopteri Ingenuity’nin Son Uçuşu: NASA’dan Açıklama Geldi!

Temmuz 2020’de NASA tarafından fırlatılan Perseverance adlı keşif aracı, 18 Şubat 2021 tarihinde Mars’a iniş yaptı. Bu araç, üzerinde bulunan Ingenuity adlı Mars helikopterini de yüzeye yerleştirdi. Ingenuity’nin ilk uçuşu Nisan 2021’de gerçekleşti ve o tarihten bu yana birçok kez havalanan bu mini helikopter, 18 Ocak 2021 tarihinde bağlantı kesintisi yaşadı. Bu durumun ardından yaşanan iki günlük iletişim kesintisinin ardından yeniden bağlantı sağlanmıştı.

Ancak NASA, helikopterin son uçuşunu gerçekleştirdiğini ve artık uçamayacağını açıkladı. Uzay ajansı, helikopterin rotor kanadında hasar olduğunu belirterek, 85 milyon dolarlık misyonun resmi olarak sona erdiğini duyurdu. Ingenuity, öncelikle kısa vadeli bir teknoloji deneyi olarak tasarlanmış olsa da, Mars’ta üç yıl boyunca 72 uçuş gerçekleştirerek, 18 km yol katederek ve iki saatten fazla uçuş süresi biriktirerek başarılı bir performans sergilemişti. NASA’ya göre, helikopterin bu başarısı, planlanandan 14 kat daha fazlaydı. Ingenuity aynı zamanda, Dünya’dan farklı bir gezegende havalanan ilk helikopter olarak tarihe geçti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL