Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mahalleli̇ Topraklarının Elveri̇şli̇ Olduğunu Savundu

ZONGULDAK’IN ÇAYCUMA İLÇESİNE BAĞLI PERŞEMBE BELDESİNDE İKİNCİ ETAP ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN KAMULAŞTIRMA KARARINA KARŞI KEÇECİOĞLU MAHALLESİ HALKI BAHÇELERİNİ KORUMAKTA KARARLI. KARARIN İPTALİ İÇİN BAHÇELERİNİN VERİMLİ OLDUĞUNU SAVUNAN VATANDAŞLAR “ELİMİZDEN NE GELİYORSA BİRLİKTE DAVRANIP KARŞI ÇIKACAĞIZ” DEDİLER.

ZONGULDAK’IN ÇAYCUMA İLÇESİNE BAĞLI

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Perşembe beldesinde ikinci etap Organize Sanayi Bölgesi için kamulaştırma kararına karşı Keçecioğlu Mahallesi halkı bahçelerini korumakta kararlı olduklarını ifade ettiler. Kararın iptali için bahçelerinin verimli olduğunu savunan vatandaşlar “Elimizden ne geliyorsa birlikte davranıp karşı çıkacağız” dediler.

Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, dün yaptığı açıklamada kamulaştırılan alanın tarım arazisine uygun yer olmadığını söylemesi üzerine Keçecioğlu Mahalle sakinleri Çaycuma Ziraat Odası Başkanlığı’nın yolunu tuttu.

Çaycuma Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın ile görüşme sağlayan Keçecioğlu Mahalle halkı topraklarının elverişli tarım arazisi olduğunu, çalışan çiftçilerin belgelerini tarımın hangi ölçekte olduğunu anlatarak gösterdi.

Topraklarının verimli olduğu belgeleyen Keçecioğlu mahalle halkı şunları söyledi; “ Belediye başkanımız dünkü açıklamasında ‘Burası tarım arazisine uygun bir yer değildir. Ben 12 yıl Ziraat Odası Başkanlığı yaptım. Neresi tarım arazisi olduğunu daha iyi bilirim. Burası sulak bir arazi değil, bölünmüş bir arazidir. Bu alanda ne yapabilirsiniz? Meyvecilik, seracılık yapamazsın, ağaçta dikemezsin.’ dedi.

Bizde bugün Çaycuma Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın ile görüşme sağladık. Topraklarımızın tarıma uygun olduğunu ispatlamış olduk.

Köyüne dön diye kampanyalar başlatıyorlar ama bu yaptıkları tam tersi. İşletebileceğimiz topraklarımız verimsiz değil. Masraflarımız çok; mazot, gübre ve ilaç pahalı, gecemizi gündüzümüze katarak zor da olsa geçimimizi çıkarıyoruz. Bu toprağımız elimizden giderse ne yaparız, geçimimizi nasıl sağlarız. Şuan o topraklarda 400 fındık ocağı, 180 ceviz ağacı, 80 tane armut ağacı, 150 adet büyük baş hayvan ve ayrıca arılar birliğine kayıtlı 600 adet arı kovanı var. Toprak, bitkisel ve hayvansal üretim gibi tarımsal faaliyetlerin ana unsurudur. Toprak insanların beslenmesinde, iş sahibi olmasında bir huzur ve istikrar kaynağıdır. Tarıma uygun alanlar ciddi tehditler altındayken neden yok edilmek isteniyor anlamamaktayız”