Genel

Kuş cennetinin kitabı bölgedeki okullara dağıtıldı

Bolu’da bünyesinde 264 tür kuş barındıran ‘Kuş Cenneti’ diye tabir edilen Yeniçağa Gölü’nün tanıtıldığı kitap, bölgedeki okullara dağıtıldı. İstanbul ve Ankara’nın ortasında bulunan göl, kapsadığı 2 bin 780 dekar alanda birçok kuş türüne ev sahipliği …

Kuş cennetinin kitabı bölgedeki okullara dağıtıldı

Bolu’da bünyesinde 264 tür kuş barındıran ‘Kuş Cenneti’ diye tabir edilen Yeniçağa Gölü’nün tanıtıldığı kitap, bölgedeki okullara dağıtıldı.

İstanbul ve Ankara’nın ortasında bulunan göl, kapsadığı 2 bin 780 dekar alanda birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce koruma altında bulunan Yeniçağa Gölü’nü her sene göç mevsimlerinde 264 türde binlerce kuş ziyaret ediyor. Bolu İl Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi bünyesinde faaliyet gösteren Yeniçağa Gölü Sulak Alan Doğa Eğitim ve Tanıtım Merkezi’nde bulunan 264 türde kuşun özelliklerini anlatan BAİBÜ Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yaban Hayatı ve Ekokojisi Bölümünden Dr. Cihangir Kirazlı tarafından hazırlanan kitap, 9 okula dağıtıldı.

Bolu İl Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler tarafından ilkokul ve ortaokul seviyesinde toplam 9 okula üçer adet olmak üzere toplam 27 kitap hediye edildi. Gözler, “Bu kitaplar, bölgedeki kuşlar hakkında detaylı bir kaynak sunuyor. Yıllardır var olan kuşların biyoçeşitlilik açısından farklı bir perspektifle anlaşılmasını sağlayacak olan bu kitaplar, belki öğrencilerimizin aralarından bir kuş gözlemcisinin yetişmesine katkıda bulunabilir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL