Genel

Kastamonu Belediyesi, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan hibe almaya hak kazandı

Kastamonu Belediyesi’nin ‘Geçici Hayvan Bakımevi Ek Barınma Alanları ve İdari Bina Projesi’ Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan hibe almaya hak kazandı. Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Geçici Hayvan Bakımevi Ek Barınma Alanları …

Kastamonu Belediyesi, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan hibe almaya hak kazandı

Kastamonu Belediyesi’nin ‘Geçici Hayvan Bakımevi Ek Barınma Alanları ve İdari Bina Projesi’ Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan hibe almaya hak kazandı.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Geçici Hayvan Bakımevi Ek Barınma Alanları ve İdari Bina Projesi’ için Tarım ve Orman Bakanlığı’yla protokol imzaladı. Protokol çerçevesinde Kastamonu Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi ek barınma alanları ve idari bina projesi ihale bedelinin yüzde 40’ına kadar hibe alınacak. Geçici Hayvan Bakımevi’yle sokak hayvanlarına bölgedeki en iyi hizmeti veren kurumlardan biri olan Kastamonu Belediyesi, yeni projesini faaliyete almasıyla hayvanların en üst seviyede gerçekleştirilen tedavi ve rehabilitasyonunu fiziki şartları daha geniş ve kapasitesi daha arttırmış şekilde yapmayı hedefliyor.

Kentleşmenin gelişmesiyle birlikte sokak hayvanlarının yaşadığı zorluklar olduğu kadar halk sağlığını etkileyen olumsuz yönler de projenin tamamlanmasıyla birlikte minimum seviyeye indirilecek.

Şehrin gelişimine katkı sunacak adımları her alanda attıklarını ifade eden Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Tüm canlıların yaşama hakkı vardır. Bu doğrultuda sokak hayvanlarına göreve başladığımız günden bu tarafa bölgenin en iyi hizmetini vermekteyiz. Sahipsiz dostlarımızın tedavi, kısırlaştırma, aşılama ve işaretleme işlemlerini ekiplerimiz en iyi şekilde yapmaktadır. Hayvan severlerimizle birlikte de uyum içerisinde hareket ediyoruz. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde Geçici Hayvan Bakımevi’mizi büyütmek ve bu kanuna göre bakanlığımızdan gerekli desteği almak için başvurumuzu yapmıştık. Gerekli projemiz hazırdı. Tarım ve Orman Bakanlığımız projemizi çok beğendi ve gerekli desteğin sağlanacağını bizlere ilettiler. Bizde gerekli protokolü imzaladık. Tarım ve Orman Bakanımız hemşehrimiz Sayın İbrahim Yumaklı’ya teşekkür ediyorum. İmzaladığımız protokol çerçevesinde projemizin yaklaşık yüzde 40’ına hibe desteği alacağız. Geçici Hayvan Bakımevi ek binaları ve idari bina projesi, mevcut bakımevimizin yanında bulunan ve mülkiyeti belediyemize ait 12 bin 194 metrekarelik alanın 8 bin 277 metre karesinde uygulanacak. Projemiz tamamlandığında hizmet alanımız genişleyecek ve sokaklarımızda tehlikeli ve sağlık sorunu yaşayan hiçbir sokak hayvanı kalmayacak” dedi.

“Hali hazırda Geçici Bakımevimiz en üst seviyede hizmet veriyordu” ifadelerine yer veren Vidinlioğlu, “Şimdi bu hizmeti fiziki şartları daha da iyileştirerek vereceğiz. Halk sağlığı açısından da projemiz bir hayli önemli. Halk sağlığını güvenli hale getirmek için gündelik yaşamımızın her alanında yer alan sokak hayvanlarımızın sağlık, kayıt ve üreme kontrolleri projemizle birlikte daha iyi fiziki şartlarda gerçekleştirilecek. Türkiye’de örnek bir tesisi inşa edeceğiz. Geçtiğimiz yıl 4 bin 922 sokak hayvanı için ekiplerimiz çeşitli tedaviler gerçekleştirdi. 150 sokak hayvanı sahiplendirildi. Yeni projemiz ile bu sayıları arttıracağız. Şehrimizi her alanda ileriye taşımaya, kurumumuzun gücüne güç katmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL