Ekonomi Manşet

Karadeniz Gaz Sahasından 1 Milyon Hanenin İhtiyacı Karşılanıyor

Türkiye’nin enerji bağımsızlığını artırmak amacıyla Karadeniz’de doğal gaz üretimi önemli bir rol oynamaktadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası’nda günlük doğal gaz üretiminin 2,7 milyon metreküpe..

Karadeniz Gaz Sahasından 1 Milyon Hanenin İhtiyacı Karşılanıyor

Türkiye’nin enerji bağımsızlığını artırmak amacıyla Karadeniz’de doğal gaz üretimi önemli bir rol oynamaktadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası’nda günlük doğal gaz üretiminin 2,7 milyon metreküpe ulaştığını ve 10 milyon metreküpe, ardından 40 milyon metreküpe çıkarılacağını duyurdu. 40 milyon metreküp günlük üretimle 15 milyon hanenin doğal gaz ihtiyacının Karadeniz’den karşılanmasının planlandığı ifade edildi.

Şu anki günlük üretimin evsel doğal gaz tüketiminin yaklaşık 1 milyon konutun gaz ihtiyacını karşıladığı belirtilmektedir. Üretim 10 milyon metreküpe çıkarıldığında ise, bu miktarın yaklaşık 3,7 milyon konutun gaz ihtiyacını karşılayacağı öngörülmektedir. Günlük tüketim 4,8 metreküpe denk gelirken, kış mevsimi ortalama hane başına doğal gaz tüketimi aylık bazda 145 metreküp olarak hesaplanmıştır. 2,7 milyon metreküp günlük üretimle ortalama 560 binden fazla konutun ihtiyacı karşılanmaktadır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Bakan Bayraktar, Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi ve Filyos Limanı’nda incelemelerde bulundu. Karadeniz gazının 3 yıldan kısa bir süre içinde karaya taşındığı belirtilirken, Filyos’un Türkiye’nin doğal gaz üssü haline geldiği ifade edilmiştir. İnşa edilen 23 kuyu ile Sakarya Gaz Sahası’nın dünyanın en hızlı geliştirilen projelerinden biri olduğu belirtilmiştir.

Filyos Limanı’nın Türkiye’nin önemli bir ihracat limanı olacağına dikkat çekilmiştir. 13 geminin elleçlemesi yapılabilecek yıllık 25 milyon ton kapasiteye sahip olarak, 14 ve 19 metre derinliğindeki rıhtımlarıyla büyük tonajlı gemilere hizmet verebileceği ifade edilmiştir. Bu yatırımın ülkemizi daha ileriye götürecek ve lider konumuna getirecek büyük bir lojistik merkezi projesi olduğu belirtilmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL