Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Karabük Üniversitesi Mühendisleri, Deprem Öncesinde Okul Binalarını Güvenli Hale Getiriyor

6 Şubat 2023 tarihinde

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, KBÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Şenol Gürsoy, Dr. Öğretim Üyesi Zehra Şule Garip ve TOBB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Erhan Eren, muhtemel depremlerin etkilerine karşı yapıların dayanıklılığını değerlendirme çalışmalarına başladı.

Akademisyenler, Karabük’teki kamu binalarında tasarım gözetmenliği ve proje danışmanlığı çalışmalarını yürüterek, 16 okul binasının deprem performansını değerlendirdi. KBÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Gürsoy, 16 okul binasını incelediklerini ve proje danışmanlığı ve tasarım hizmeti verdiklerini belirtti. Ayrıca, okul binalarının deprem güvenliği ve performansının yeterliliği konusunda hizmet verdiklerini ifade etti.

Gürsoy, çalışmaların aşamalarını sıralayarak, “Gözlemsel Durum Analizi” ile binanın hasar durumlarını tespit ettiklerini, “Zemin ve Arazi Analizi” ile zemin durumu ve yerleşimine dair incelemelerde bulunduklarını belirtti. Ayrıca, “Malzeme Yeterliliği Analizi” için beton ve demir gibi malzemelerden numuneler alarak deneyler gerçekleştirdiklerini ve “Modelleme ve Performans Analizi” ile binanın performansını bilgisayar ortamında değerlendirdiklerini aktardı.

KBÜ İnşaat Mühendisliği Dr. Öğretim Üyesi Zehra Şule Garip, Türkiye’nin deprem bölgesinde yer aldığını ve bu nedenle binaların mevcut yapı stoğunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Garip, ekip olarak sadece Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul binalarını değil, genel olarak tüm yapı stoğunu değerlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Garip, vatandaşlara, binalarının inceleme konusunda hassasiyet göstermelerini ve gerekiyorsa güçlendirmeleri veya yıkım yapmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca, halkın Karabük Üniversitesi Döner Sermaye Müdürlüğüne başvurarak bilgi alabileceklerini ve her konuda yardımcı olmaya istekli olduklarını ifade etti.