Dünya

Kaçakçılar Yüzlerce, Binlerce İnsanın Hayatını Tehlikeye Atıyor- AB Yetkililerinden Dikkat Çeken Açıklama

Avrupa Birliği (AB), düzensiz göç konusunda çözüm üretmek için tedbirler almak için ortak bir strateji oluşturmak amacıyla çeşitli adımlar atmaktadır. Bu konuda AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Afrika..

Kaçakçılar Yüzlerce, Binlerce İnsanın Hayatını Tehlikeye Atıyor- AB Yetkililerinden Dikkat Çeken Açıklama

Avrupa Birliği (AB), düzensiz göç konusunda çözüm üretmek için tedbirler almak için ortak bir strateji oluşturmak amacıyla çeşitli adımlar atmaktadır. Bu konuda AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Afrika ve Avrupa arasında işbirliğinin kader ve çıkarları örtüştüğünü ve böylece ortak bir büyüme köprüsü oluşturacaklarını ifade etmektedir. Bununla birlikte, temiz enerji, gençlerin eğitimi, bölgedeki göç krizi ve insan kaçakçılığı konusunda işbirliğinin önemine vurgu yapmıştır. Genç erkekleri kamyonların arkasına doldurup çölden geçirilmesi ve genç kadınların istismar edilmesi gibi konulara da dikkat çekerek, bu iğrenç işin durdurulması gerektiğini belirtmektedir.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, dünya genelindeki krizlere dikkat çekerek, önemli olanın farklı görüşlerin dinlenmesi ve ortak çözümlerin işbirliği içinde oluşturulması gerektiğini ifade etmektedir.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola ise Avrupa ve Afrika arasındaki işbirliğinin “eşitler ortaklığı” üzerinde kurulması gerektiğini vurgulayarak, eğer Afrika’da barış ve güvenlik tesis edilirse iş, ticaret, yatırım gibi alanlarda büyük potansiyeller olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte, Afrika’nın yenilenebilir enerjide önemli bir tedarikçi olabileceğini ve Avrupa’nın enerji arzı sorununu çözebileceğini belirtmiştir.

Bu çerçevede, İtalya’nın Afrika’da yürüttüğü kalkınma projeleri tam destek görmektedir. Bu kapsamda “Mattei Planı” da buna örnek olarak gösterilmektedir. Ayrıca, birleşmiş milletlerin ilgili kuruluşları, AB, Afrika Birliği, Uluslararası Para Fonu ve Uluslararası Enerji Ajansı gibi uluslararası kuruluşlar da 25 Afrika ülkesinin liderleri ile bu konuda stratejik bir işbirliği oluşturulması gerektiğinde hemfikirdir. Özetlemek gerekirse AB, Afrika ile arasındaki işbirliğini artırarak düzensiz göç akınına birlikte çözüm bulmayı hedeflemektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL