Teknoloji

Japonya, Lazer Gücü İle Uzay Çöplerini Temizlemeyi Hedefliyor

Son yıllarda Japonya’da uzayda bulunan enkazların temizlenmesi için yeni bir çözüm arayışı yükselmektedir. Uzayda bulunan her bir enkaz, 2 bin tane aktif çalışan uyduya karşı oldukça büyük bir tehdit oluşturmaktadır…

Japonya, Lazer Gücü İle Uzay Çöplerini Temizlemeyi Hedefliyor

Son yıllarda Japonya’da uzayda bulunan enkazların temizlenmesi için yeni bir çözüm arayışı yükselmektedir. Uzayda bulunan her bir enkaz, 2 bin tane aktif çalışan uyduya karşı oldukça büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Ayrıca bu uydulara 15 bin küçük parça ve 150 bin izlenemeyen enkaz parçası eşlik etmektedir. Bu miktardaki uzay çöplerinin ulaşabileceği boyutlar, bu sorunun ciddiyetini açıkça göstermektedir. Ayrıca, bu uyduların sayısının artmaya devam etmesi ve kullanılamaz hale gelmeleri, bu sorunun daha da ağırlaşmasına sebep olmaktadır.

Bunun üzerine Osaka merkezli EX-Fusion adlı bir Japon girişimi, nükleer füzyon gücü için geliştirilen lazerleri uzay çöplerinin temizlenmesi için kullanma planını açıkladı. Dünyanın en güçlü lazerlerinden birini geliştirdikten sonra, bu teknolojiyi uzay çöpleriyle mücadele etmekte kullanmayı planlamaktadırlar. Diğer bir deyişle, düşük gecikmeli telekomünikasyon ve izleme hizmetleri sunmak için dünya genelinde geniş bir kapsama alanı işgal eden bu uydu ve enkazlarını temizleyeceklerdir.

Bu teknoloji, Güneş’te doğal olarak gerçekleşen füzyon reaksiyonunu tetiklemek amacıyla bir hidrojen yakıt topağını yüksek güçlü bir ışınla patlatmak için inşa edilen diyot pompalı katı hal lazerdir. Girişimin hedefleri arasında, daha önce yer tabanlı lazerler kullanılarak vurulamayan 10 cm’den küçük uzay enkazlarını hedef almak ve uzay enkazının yörünge hızını düşürmek yer alıyor. Bu sayede uzay enkazları, dünyanın atmosferine zarar vermeden yok edilebilecektir. Bu teknoloji, özellikle uzay çöplerinin tehlikeli boyutlara ulaştığı bu dönemde oldukça önemli ve faydalı bir ilerlemedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL