Teknoloji

James Webb Teleskobu’ndan Büyük Macellan Bulutu’nun Yeni Görüntüsü

James Webb Uzay Teleskobu, Samanyolu’nun uydu galaksisi olan Büyük Macellan Bulutu’ndan bugüne kadar hiç görülmemiş bir görüntüyü yeryüzüne iletti. Bu teleskop, 25 Aralık 2021’de NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve..

James Webb Teleskobu’ndan Büyük Macellan Bulutu’nun Yeni Görüntüsü

James Webb Uzay Teleskobu, Samanyolu’nun uydu galaksisi olan Büyük Macellan Bulutu’ndan bugüne kadar hiç görülmemiş bir görüntüyü yeryüzüne iletti. Bu teleskop, 25 Aralık 2021’de NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ortaklığında fırlatılarak görevine başlamıştır. Hubble Uzay Teleskobu’nun yeni versiyonu olan James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sistemimizin dışında keşfedilen gezegenlerde yaşam araştırmalarına odaklanmıştır.

Teleskop, N79 Bulutsusu’nun 1630 ışık yılı genişliğindeki görüntüsünü Büyük Macellan Bulutu’ndan yakalamıştır. Bu yeni görüntüde, bir yıldızın oluşum evresi açıkça görülmektedir. N79 Bulutsusu, Dünya’ya 161 bin ışık yılı uzaklıkta bulunan ve Tarantula Bulutsusu’nun kardeşi kabul edilen bir bölgedir. Teleskopun yakaladığı turuncu, sarı ve mavi görüntüler, Samanyolu’nun uydu galaksisi olan Büyük Macellan Bulutu’ndaki N79 bulutsunun yıldızlararası atomik hidrojenini göstermektedir.

Bu bölgeler aktif olarak yıldız oluşturmakta ve daha önce keşfedilmemiş durumda olan bilim insanları tarafından incelenmektedir. James Webb Uzay Teleskobu, bilim insanlarının yıldız oluşumunun erken evresindeki gaz ve toz bulutlarının bileşimi hakkında bilgi edinmesine olanak tanımaktadır. Bu sayede, yıldız oluşumu hakkında daha fazla bilgi elde edilebilecektir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL