Dünya

Italya Başbakanı Meloni’nin Türkiye Ziyareti Göç Konusunda Anlaşma Getirecek mi?

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret, İtalya basınında geniş bir yer buldu ve göç alanındaki işbirliği anlaşmasına yönelik detaylar haberlerde yer aldı. Cumartesi akşamı İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan..

Italya Başbakanı Meloni’nin Türkiye Ziyareti Göç Konusunda Anlaşma Getirecek mi?

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret, İtalya basınında geniş bir yer buldu ve göç alanındaki işbirliği anlaşmasına yönelik detaylar haberlerde yer aldı. Cumartesi akşamı İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından karşılanan Meloni, görüşmenin ardından bir basın toplantısı gerçekleştirmedi. İki tarafından da görüşmenin içeriğiyle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Görüşmede, göç alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi konusu masaya yatırıldı ve İtalya, Libya üzerinden gelen göçmenlerin durdurulması için Türkiye’nin desteğini istedi. İtalyan Il Giornale gazetesinde göç konusundaki işbirliği anlaşmasının ele alındığı haber yer aldı. Il Giornale başbakanlıktan bir kaynağın verdiği bilgiye dayanarak, İtalya’ya gelen göçmenlerin ağırlıklı olarak Trablusgarp bölgesinden denize açıldığını ve bu bölgede ‘Türklerle işbirliği içinde sahada etkili olunabileceğini’ belirtti. BBC’de yer alan haberde, İtalya ve Türkiye’nin Dışişleri Bakanlıkları halen yazılı anlaşma üzerinde çalıştığı yer aldı.
Başbakan Meloni’nin Libya odaklı Türkiye ziyareti, Roma’da yapılacak olan ‘İtalya-Afrika’ zirvesine bir hafta kala düzenlenmesiyle de dikkat çekti. 29 Ocak’ta Senato’da düzenlenecek olan “İtalya-Afrika. Ortak büyüme için bir köprü” adlı uluslararası zirveye çok sayıda Afrika ülkesinin devlet, hükümet liderleri ve bakanlarının yanı sıra Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve başlıca uluslararası kuruluşların temsilcileri katılması bekleniyor. İtalya hükümeti Mattei Planı adı verdiği bir projeyi devreye sokmayı amaçlıyor. Proje, resmi belgelerde, “Afrika uluslarıyla işbirliği, kalkınma ve eşit ortaklık modeli yoluyla birlikte büyümek” şeklinde açıklanıyor. Mattei Planı, yalnızca siyasi ilişkileri güçlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda halklar arası temaslar ve ticaret-yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi yoluyla sosyal ve ekonomik iş birlikleri öngörüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL