Dünya

İsrail’i Destekleyen Liderler de Soykırımdan Yargılanacak: İngiltere, Almanya, Fransa ve ABD Başkanı Biden Hakkında İddialar Artıyor

Son günlerde, İsrail’in Gazze’deki soykırım suçu nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı’nda yargılanmasını talep eden bir dava açıldı. Eğer bu davada İsrail suçlu bulunursa, bu durumda İsrail’i destekleyen ülke liderleri de yargılanabilir…

İsrail’i Destekleyen Liderler de Soykırımdan Yargılanacak: İngiltere, Almanya, Fransa ve ABD Başkanı Biden Hakkında İddialar Artıyor

Son günlerde, İsrail’in Gazze’deki soykırım suçu nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı’nda yargılanmasını talep eden bir dava açıldı. Eğer bu davada İsrail suçlu bulunursa, bu durumda İsrail’i destekleyen ülke liderleri de yargılanabilir. Destekçileri arasında İngiltere Başbakanı Sunak, Almanya Başbakanı Scholz, Almanya İçişleri Bakanı Faeser, Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Nikos Hristodulidis bulunuyor.

Bu yargılamanın temelinde, İsrail’in Gazze’de sivillere yönelik öldürme, saldırı ve yıkımla ilgili eylemlerinden kaçınması gerektiği ve soykırımı önlemek için tüm tedbirleri alması gerektiği hükmü yer alıyor. Eğer İsrail suçlu bulunursa, destekçisi ülkelerin liderleri de benzer bir akıbetle karşı karşıya kalabilirler.

Konuyla ilgili olarak İngiltere’nin eski Özbekistan Büyükelçisi Craig Murray, Uluslararası Adalet Divanı’nın vermesi muhtemel karara göre, İngiltere’nin soykırıma suç ortaklığı yapmakla suçlanabileceğini belirtiyor. Bunun sebebi ise, İngiltere’nin İsrail’e askeri destek sağlaması. Bu durum, BM Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal etmektedir.

Bu iddiaların yanı sıra ABD’de de İsrail’e destek suçlamaları ortaya atıldı. ABD Başkanı Joe Biden ve diğer yetkililer, İsrail’in Gazze’deki soykırımına destek vermekle suçlanıyor. Anayasal Haklar Merkezi, Biden ve diğer üst düzey yetkililer hakkında dava açtı. Bu dava, ABD’nin İsrail’in Gazze’deki saldırılarına son vermesi için baskı yapılmasını talep ediyor.

Sonuç olarak, uluslararası alanda artan baskılar ve suçlamalar, İsrail’in Gazze’deki eylemlerinin ulusal ve uluslararası yasal boyutlarını da içermektedir. Bu gelişmeler, İsrail’i destekleyen ülke liderlerini de yargı karşısına çıkarabilir ve soykırım suçlamalarıyla yüzleşmelerine neden olabilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL