Dünya

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant: “Kuzeyde Hizbullah’la çatışmalar devam edecek”

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze Şeridi’nde ateşkes olsa dahi kuzeyde Hizbullah’la çatışmaların devam edeceğini belirtti. Yedioth Ahronot gazetesi, Gallant’ın açıklamasının video kaydını yayınladı. Buna göre, Gallant, İsrail’in Gazze’ye yönelik..

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant: “Kuzeyde Hizbullah’la çatışmalar devam edecek”

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze Şeridi’nde ateşkes olsa dahi kuzeyde Hizbullah’la çatışmaların devam edeceğini belirtti. Yedioth Ahronot gazetesi, Gallant’ın açıklamasının video kaydını yayınladı. Buna göre, Gallant, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları durdurmasına rağmen kuzeyde Hizbullah’a karşı saldırılarını durdurmayacağını dile getirdi. Gallant, “İsrail, güneydeki savaşı durdurursa kuzeyde de duracağını sanıyorsa yanılıyor” ifadelerini kullandı. Ayrıca, “Kuzeyde halkın güven içinde yaşayacağı bir durum oluşmadan buradaki saldırılar sona ermeyecek” diye de konuştu.

Bu çatışmaların 8 Ekim 2023 tarihinden bu yana devam ettiği belirtiliyor. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında yaşanan çatışmalarda 177 Hizbullah mensubu ve 30 Lübnanlı sivil ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Yoav Gallant’ın açıklamaları, İsrail-Suriye cephesindeki gerginliğin yanı sıra Hizbullah’ın Gazze’deki durumu da göz önüne seriyor. Bu durum, Ortadoğu’daki tansiyonun yüksek olduğunu ve bölgedeki çatışmaların şiddetlenme potansiyeline işaret ediyor. İsrail Savunma Bakanı, Gazze’de bir ateşkesin sağlanmış olmasının kuzeydeki çatışmaları sonlandırmayacağını net bir şekilde ifade etmiş oldu.

Tüm bu gelişmeler, bölgedeki siyasi ve askeri dengeleri etkileyebilir. Yoav Gallant’ın sözleri, İsrail’in bölgedeki stratejisini ve saldırı politikalarını açıkça ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, İsrail’in bir yandan Gazze’de ateşkese uzanırken diğer yandan kuzeyde Hizbullah’a karşı saldırılarını sürdürme niyetinin altı net bir şekilde çizilmiştir. Bu durum, bölgedeki çatışmaların daha geniş bir perspektiften değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL