Dünya

İsrail Mısır Sınırındaki Philadelphia Koridoru İçin Yeni Anlaşma Yaklaşıyor

İsrail ve Mısır arasında Gazze-Mısır sınırında kontrol ve koruma sağlama konusunda gerçekleşen görüşmeler hakkında haberler devam etmekte. Gazze’de yaşanan nüfus tahliyesi ve bölgedeki tansiyonun yükselişiyle ilgili detaylar İsrail ordusunun radarında..

İsrail Mısır Sınırındaki Philadelphia Koridoru İçin Yeni Anlaşma Yaklaşıyor

İsrail ve Mısır arasında Gazze-Mısır sınırında kontrol ve koruma sağlama konusunda gerçekleşen görüşmeler hakkında haberler devam etmekte. Gazze’de yaşanan nüfus tahliyesi ve bölgedeki tansiyonun yükselişiyle ilgili detaylar İsrail ordusunun radarında bulunmakta. İsrail, Mısır ile yapılması beklenen anlaşmayla Philadelphia Koridoru olarak bilinen Selahaddin Koridoru’nda askeri manada hakimiyet kurmayı planlamakta.

İki ülke arasındaki tansiyonun yükselmesine neden olan anlaşmazlıkla ilgili İsrail yönetiminden alınan habere göre, Refah kentinde bulunan nüfusun Gazze Şeridi’nden başka bir bölgeye tahliye edilmeden herhangi bir askeri müdahalede bulunulmayacağını belirttiler.

İsrail tarafından Gazze’de yaşayan nüfusun tahliyesi konusundaki belirsizliklere ilişkin haberlerde, Gazze’nin kuzeyi ya da Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’un tahliye edilecek bölgelerden bazıları olabileceği dile getirildi.

İsrail ordusunun, Mısır’ın onay vermesi durumunda Hamas tünellerini engellemek amacıyla yer altı duvarı inşa edeceği ve bu faaliyetin bir Körfez ülkesi tarafından finanse edileceği haberlerde ifade edilmekte.

Philadelphia Koridoru ya da bilinen adıyla Selahaddin Koridoru, Mısır ile İsrail arasında imzalanan Camp David Anlaşması’na dayanarak belirlenen bir tampon bölge olarak 1979’da kurulmuş bulunmakta. İsrail ve Mısır arasındaki Koridor, her iki ülkenin sınırlarında yer alarak Akdeniz’den başlayıp Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’na kadar uzanmakta. Bu koridorun İsrailli kontrolü hafif silahlı Mısır polisinin de bulunduğu belirli miktardaki İsrail güçlerine bırakılmıştır.

2005 yılında İsrail’in Gazze Şeridi’nden çekilmesine kadar İsrail güçleri tarafından kontrol edilen Philadelphia Koridoru daha sonradan Avrupa Birliği gözlemcileri huzurunda Filistin yönetimine devredilmiştir. Ancak 2006 yılında Hamas’ın Gazze’de kontrolü ele geçirmesiyle birlikte Koridor da Hamas’ın kontrolüne geçmiştir. Bu süre zarfında Gazze’de Mısır’a açılan tüneller yapılmasının sonucu olarak İsrail tarafından Gazze’ye abluka uygulanmış ve sürekli olarak tünellerin tespiti konusunda çeşitli sıkıntılar yaşanmıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL