Dünya

İsrail Hükümetinin Planları ve Yankıları: “Netanyahu Hükümeti, Ülke Tarihindeki En Zararlı Hükümet” Açıklaması Başkalık Getirdi

İsrail hükümeti, ele geçirilen Filistin topraklarında yerleşim birimleri inşa etmeyi planlıyor. Yerleşim projeleri, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’nın kuzeyini hedef alıyor. Bu projeler doğrultusunda Netanyahu hükümeti gazeteci, Aşırı sağcı Ulusal..

İsrail Hükümetinin Planları ve Yankıları: “Netanyahu Hükümeti, Ülke Tarihindeki En Zararlı Hükümet” Açıklaması Başkalık Getirdi

İsrail hükümeti, ele geçirilen Filistin topraklarında yerleşim birimleri inşa etmeyi planlıyor. Yerleşim projeleri, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’nın kuzeyini hedef alıyor. Bu projeler doğrultusunda Netanyahu hükümeti gazeteci, Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir liderliğindeki Yahudi Güç Partisi’nin yasa dışı yerleşim yerlerinin yeniden inşasına çağrı yapmak için düzenlediği konferansı eleştirmiştir. Parti lideri Yair Lapid, yaptığı açıklamada bu durumun uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve esir değişim anlaşmalarını tehlikeye soktuğunu iddia etmiştir. Konferansın düzenlenmesini korkunç bir sorumsuzluk, Netanyahu hükümetini ise ülke tarihindeki en zararlı hükümet olarak nitelendirmiştir. Yedioth Ahronoth gazetesine göre konferans, Gazze Şeridi’nde yeniden yerleşim yapılmasına yönelik yasa dışı planları teşvik etmek için düzenlenmiştir. 7 Ekim olaylarına cevaben bu konferans düzenlenmiş, Netanyahu hükümetinden 12 bakanın katıldığı toplantıda, Gazze’de kurulması düşünülen yerleşim birimlerinin olduğu harita sergilenmiştir.

Bu durum, işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşim kurma planını içerir. Filistin topraklarının büyük bir bölümüne yapılmak istenen yerleşim Givat Eviad olarak adlandırılmaktadır.
İsrail’in işgal ettiği Gazze Şeridi’nden 2005’te tek taraflı geri çekilme tamamlanmıştır. Ancak bu geri çekilme sırasında Filistinliler ve Gazze’deki Yahudi yerleşimcilerin tepkisiyle karşılaşılmıştır. İsrail, Filistin topraklarında geliştirdiği bu yerleşim planlarına karşı eleştirilen durmasını sağlaması için Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulunmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL