Dünya

IOM Genel Direktörü Amy Pope: Düzensiz Göç Rotalarının Tehlikeleri ve Düzenli Göç Yollarına İhtiyaç

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörü Amy Pope, 2024 Ocak ayı düzensiz göç verilerini paylaşırken, tehlikeli göç rotalarından biri olan Orta ve Doğu Akdeniz’de yaşanan acı sonları vurguladı…

IOM Genel Direktörü Amy Pope: Düzensiz Göç Rotalarının Tehlikeleri ve Düzenli Göç Yollarına İhtiyaç

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörü Amy Pope, 2024 Ocak ayı düzensiz göç verilerini paylaşırken, tehlikeli göç rotalarından biri olan Orta ve Doğu Akdeniz’de yaşanan acı sonları vurguladı. Göç örgütü genel direktörü Amy Pope, İtalya Roma’daki “İtalya-Afrika: Ortak Büyüme İçin Bir Köprü” isimli uluslararası zirveye katılarak orada yaptığı konuşmada düzenli göç yollarına duyulan ihtiyacı vurguladı ve göçmenlerin korunması için çözümlerin tartışılması gerektiğini belirtti. Bu konferans, tehlikeli rotalarda daha fazla insan hayatının kaybını durdurmak ve hareket halindeki insanları korumak adına birleşik ve sürdürülebilir mekanizmaları tartışmak için kritik bir fırsat olarak değerlendirildi.

Amy Pope, 2024 yılının başından bu yana Orta ve Doğu Akdeniz’de 100’e yakın düzensiz göçmenin kaybolduğunu ya da öldüğünü belirterek, bu rakamın 2023’ün aynı dönemine göre 2 katından daha fazla olduğunu söyledi. Ayrıca 2023’ün sonunda 3 bin 41’in üzerinde kişinin yaşamını yitirdiğine vurgu yaparak, Akdeniz’de yıllık düzensiz göçmen ölüm ve kaybolma sayısının 2021’de 2 bin 48’den 2022’de 2 bin 411’e yükseldiğini belirtti. Bu rakamın 2023 sonunda ise 3 bin 41’e ulaştığının altını çizdi.

Düzensiz göç rotasında Afrika’dan Avrupa’ya geçişte varış ülkesi konumundaki İtalya, AB’yi de yanına alarak Afrika’ya yönelik kalkınma projelerini hayata geçirip hem Afrika ülkeleriyle iş birliğini artırmak hem de düzensiz göçmen gelişlerinin önüne geçmek istiyor. Roma’da bugün yapılan İtalya-Afrika Zirvesi, bu hedeflerin üst düzeyde ele alınması açısından önem taşıyor. Amy Pope, düzensiz göçler nedeniyle “bir can kaybının yaşanmasının” dahi fazla olduğunu vurgulayarak, ölüm ve kaybolmalara ilişkin son kayıtların, güvenli ve düzenli yolları içeren kapsamlı bir yaklaşımın önemine işaret etti. Bu durumun 2016’dan sonra “en ölümcül yıl” olduğunu belirterek, güvenli ve düzenli yolları içeren kapsamlı bir yaklaşımın önemine vurgu yaptı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL