Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İklim Değişikliği Yaşam Beklentisini 6 Ay Kısaltacak, Kadınlar Daha Fazla Risk Altında!

2023 yılında dünyanın herhangi

2023 yılında dünyanın herhangi bir köşesinde iklim olaylarından kaçmanın mümkün olmadığı ve bilim insanlarının iklim değişikliği nedeniyle insan yaşamının altı ay kadar kısalabileceği konusunda uyarıda bulunduğu bir haber yayımlandı. Bu uyarının eşlik ettiği başka bir açıklama ise kadınların, erkeklerden daha ciddi bir şekilde etkileneceği yönündeydi.

2023 yılı boyunca dünya genelinde yaşanan kuraklıklar, seller, yangınlar, ve tropikal fırtınalarda insan yaşamını etkileyen olaylar olarak büyük bir yıkıma neden oldu. Bilim insanları, iklim değişikliğinin etkilerinin önümüzdeki yıllarda daha da artarak devam edeceğinden endişeli. Bununla birlikte, artan sıcaklık ve yağışın hayatı doğrudan etkilemesinin yanı sıra, zihinsel sorunlar ve diğer dolaylı etkiler nedeniyle ortalama insan yaşamının altı ay kadar kısalabileceğini belirtti.

Bilim insanları tarafından yapılan çalışma, 190’dan fazla ülkeden 80 yıllık sıcaklık ve yağış verilerinin incelenmesi sonucunda, 1 santigrat derece artışın, ortalama insan yaşamını yarım yıl kadar kısaltabileceğini gösterdi. Ayrıca, iklim değişikliğinin dünya genelinde açlığa, beslenme durumlarına, hastalıklara ve ruh sağlığına olumsuz etkileri olduğunu ve bunun da yaşam süresinin kısalmasına sebep olduğunu vurguladı. Uzmanlar, özellikle kadınların bu durumdan en çok etkileneceğini belirtti.

Bangladeş’teki Shahjalal Üniversitesi ve ABD’deki New School of Social Research adlı kurumlardan bir grup bilim insanı, iklim değişikliğinin bir halk sağlığı krizi olduğunu belirterek, bu sonuca ulaşmak için 191 ülkeden 80 yıllık sıcaklık, yağış ve yaşam beklentisi verilerini analiz ettiğini doğruladı. Bu analiz sonucunda, küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 90’ını oluşturan 63 ülke ile AB’nin iklim performansını karşılaştırmak için “bileşik iklim değişikliği endeksi” adında bir endeks oluşturdu. Sonuçta da, 1940 ile 1990 yılları arasında, küresel ortalama yıllık sıcaklıkta 15 santigrat dereceden 20 santigrat dereceye keskin bir artış görüldü.