Dünya

Hollanda’da Filistin’e Destek Gösterisi: ‘Tek Çözüm Ateşkes’ Talebi

Hollanda’da Filistin’e destek gösterisi düzenlendi. Lahey’deki tren istasyonunda yapılan bu oturma eylemi, Filistin halkının İsrail saldırılarına son verilmesini istemesiyle gerçekleşti. Göstericiler, ellerinde Filistin bayrakları taşıyarak ateşkes çağrısında bulundu. Ayrıca, İsrail’e..

Hollanda’da Filistin’e Destek Gösterisi: ‘Tek Çözüm Ateşkes’ Talebi

Hollanda’da Filistin’e destek gösterisi düzenlendi. Lahey’deki tren istasyonunda yapılan bu oturma eylemi, Filistin halkının İsrail saldırılarına son verilmesini istemesiyle gerçekleşti. Göstericiler, ellerinde Filistin bayrakları taşıyarak ateşkes çağrısında bulundu. Ayrıca, İsrail’e destek verdiği gerekçesiyle Hollanda hükümetine tepki gösterdiler. Eylemde, insanların barış istediğini ve tek çözümün ateşkes olduğunu ifade ettiler.

Göstericilerin taşıdığı dövizlerde “Savaş suçlarını durdur” ve “İsrail Gazze’yi öldürüyor” gibi yazılı mesajlar bulunuyordu. Ayrıca, “Özgür Filistin” ve “Hollanda utanç verici, ellerin kanlı” gibi sloganlar atıldı. Hollandalı gösterici Tsjalline Boorsma, Gazze’ye yardım malzemeleri gönderilmesine izin verilmemesini korkunç bulduklarını belirtirken, İsrail hükümetini kınadı.

Boorsma, Avrupa ve ABD’nin Filistin’e yardım etmek için hiçbir şey yapmadığını, hatta ekstra silah ve destek yolladıklarını belirtti. Daha sonra polis tarafından müdahaleye uğrayan göstericilerin, Lahey’deki oturma eyleminde polisin herkese şiddet uyguladığını iddia ettiler. Yaşanan olaylarda, polisin kolu kırık olan Filistinli bir göstericiye saldırmasına da tepki gösterildi. Fatima isimli gösterici, polisin megafon kullanımını yasaklayarak eylemi durdurmaya çalıştığını ve kendisinin polise hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alındığını belirtti. Müdahalenin neden sadece Lahey’de gerçekleştirildiğini anlamadıklarını ifade eden Fatima, megafon kullanımı için izin alınmasına gerek olmadığını savundu. Bu olay, 15 tren istasyonunda yapılan oturma eylemlerinin birinin Lahey kentinde gerçekleştiği bir perşembe akşamı yaşandı. Hükümetin, göstericilere yapılana müdahale sonrasında sessiz kalmasını eleştiren göstericiler, herkesin barış istediği ve bunun için tek çözümün ateşke olduğunu vurguladılar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL