Dünya

Hamas Heyeti, İsrail ve Mısır’da Ateşkes Müzakereleri İçin Kahire’de Toplanıyor

İsrail, 7 Ekim’de Hamas’ın Aksa Tufanı baskınını ve kaçırılan rehineleri bahane ederek Gazze’de adeta bir soykırım ve büyük bir yıkım yaşattı. İsrail ve Filistin arasındaki ateşkes görüşmeleri devam ederken, yeni..

Hamas Heyeti, İsrail ve Mısır’da Ateşkes Müzakereleri İçin Kahire’de Toplanıyor

İsrail, 7 Ekim’de Hamas’ın Aksa Tufanı baskınını ve kaçırılan rehineleri bahane ederek Gazze’de adeta bir soykırım ve büyük bir yıkım yaşattı. İsrail ve Filistin arasındaki ateşkes görüşmeleri devam ederken, yeni bir gelişme yaşandı. Hamas heyeti, İsrail ile Mısır’da görüşmeye karar verdi. Hamas heyeti, yarın Mısır’ın başkenti Kahire’de İsrail ile devam eden ateşkes müzakerelerini görüşmek üzere Mısır Genel İstihbarat Teşkilatı Başkanı Abbas Kamel ile bir araya gelecek.

Adı açıklanmayan bir Mısırlı yetkiliye dayandırılan haberlere göre, görüşmede ateşkesin süresi ve Filistinli mahkumlara odaklanılması planlanıyor. İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehale, Gazze’de kapsamlı bir ateşkesi garanti altına almadan İsrail’le herhangi bir mutabakatta yer almayacaklarını açıkladı. Hareketin Telegram hesabından yapılan açıklamada Nehale, ABD’nin Gazze’de tutulan İsrailli esirlerin salıverilmesi yönünde bir girişimde bulunduğu yönünde İsrail basınında yer alan iddialara dikkati çekti. Nehale, Gazze’de kapsamlı bir ateşkesi, İsrail güçlerinin bölgeden çekilmesini, bölgenin yeniden imarı ve Filistin halkının haklarını garanti altına almayan herhangi bir mutabakatta yer almayacaklarını belirtti.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Paris toplantısından çıkan “çerçeve anlaşmasını” ve bunun uygulanmasına ilişkin maddeleri görüşmek üzere Kahire ziyareti için davet aldıklarını açıklamıştı. Heniyye, “Paris toplantısından çıkan teklife karşı Hamas’ın cevabı öncelikle, Gazze’ye acımasız saldırganlığın durması ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin dışına çekilmesi temelinde olacaktır.” ifadelerini kullanmıştı. Hamas heyeti, Mısır’ın başkenti Kahire’de İsrail ile devam eden ateşkes müzakerelerini görüşmek üzere Mısır Genel İstihbarat Teşkilatı Başkanı Abbas Kamel ile bir araya gelecek. Hamas ve İsrail arasında süren ateşkes müzakerelerinde yaşanan son gelişmeler merakla bekleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL